• Spotkanie ze Św. Mikołajem w szkole

• Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 5 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej Szkoły.

Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał prezenty – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym dzieciom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.

• I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie

• Dnia 12 grudnia br. odbyła się I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie. Rada składa się z radnych wybieranych spośród młodzieży uczęszczającej do szkół na terenie gminy Rymanów. W skład Rady wchodzi 15 radnych powołanych na rok szkolny w wyborach przeprowadzonych zgodnie z zasadami wyboru władz w samorządach uczniowskich poszczególnych szkół.

Naszą szkołę reprezentowała Julia Machnik, uczennica klasy ósmej. Sesja inauguracyjna odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Rymanowie, a jej oficjalnego otwarcia dokonał przewodniczący Rady Miejskiej - Andrzej Pitrus, który powitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek obrad. Następnie głos zabrał  dr Krzysztof Buczek, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej  oraz Wojciech Farbaniec, burmistrz gminy Rymanów. Podczas posiedzenia radni złożyli ślubowanie, dokonali wyboru przewodniczącego, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarza zgodnie ze Statutem Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie. W uroczystej sesji uczestniczyli też m.in. radni  Rady Miejskiej w Rymanowie oraz nauczyciele – opiekunowie radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej.

• Akcja Pierniczki dla hospicjum

• W tym roku po raz kolejny zaangażowaliśmy się w akcję „Pierniczki dla hospicjum". Od kilku lat, w grudniową niedzielę, wolontariusze rozdają przy kościołach pierniczki i zbierają pieniądze na krośnieńskie hospicjum.Do upieczenia pierników zgłosiło się kilku wolontariuszy. Przy pomocy mam i babć, udało nam się zgromadzić ponad 500 małych ciasteczek. Ale to był dopiero początek.Kolejna grupa wolontariuszy podjęła się dekorowania i pakowania pierniczków. I to był najprzyjemniejszy moment tej akcji. A ile talentów ujawniło się przy okazji!Efekt był oszałamiający. Paczki pełne pięknie udekorowanych i ozdobnie zapakowanych świątecznych ciasteczek trafiły do koszyków.3 grudnia 2023 r. przy kościele, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, kolejna grupa wolontariuszy kwestowała i rozdawała pierniczki. W tym roku udało się nam uzbierać 1 670zł.

• Mikołaj istnieje! Wycieczka mikołajkowa uczniów klas IV-VIII

• Obdarowywanie się drobnymi upominkami w mikołajki to już tradycja w wielu szkołach. My od kilku lat zrywamy z nią. Uważamy, że nie ma to jak wspólnie spędzony czas. Wspomnienia na zawsze pozostaną w naszej pamięci; tego nie odbierze nam nikt. Piosenki śpiewane w autokarze, rozmowy o wszystkim i o niczym, ciepłe spojrzenia i życzliwy uśmiech na twarzy, to najlepszy prezent, jaki można dostać od św. Mikołaja.

Każdy z nas może być Mikołajem. Wystarczy tylko chcieć. I nie musimy być wcale ani dorośli, ani bogaci aby dla swych bliskich, kolegów i koleżanek stać się Mikołajem.

O tym mogliśmy się przekonać podczas wycieczki do Krosna, która miała miejsce 7 grudnia. Film „Jak zostać Świętym Mikołajem” przypomniał nam, co tak naprawdę liczy się w życiu. Czasem wystarczy niewiele, by uszczęśliwić innych, a tym samym stać się lepszym człowiekiem.

Z kina udaliśmy się na lodowisko. Nie było łatwo, bo niektórzy wykonywali swój taniec na lodzie pierwszy raz. Ale i tu Mikołaj był obecny. Pomoc koleżeńska okazała się bezcenna.

Mamy nadzieję, że ten grudniowy dzień na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.

• Warsztaty biblioteczne

• W dniu 06.12.2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty biblioteczne pt. „Poszukiwacze skarbów" przeprowadzone przez panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie.

Na dzieci czekało mnóstwo fantastycznych niespodzianek. Na początku dzieci zamieniły się w detektywów i szyfrowały wiadomości, natepnie malowały mapę prowadzącą do skarbu. Nasi uczniowie mogli też sprawdzić się w roli Kopciuszka oddzielając ryż od  kaszy. Na zakończenie zajęć pani Monika przeczytała dzieciom świąteczną opowięść o przygodach misia Wiktora.

Bardzo dziękujemy na mile spędzony czas!

• Andrzejki

• Jest taka jedna noc w roku – noc św. Andrzeja, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Zgodnie z tradycją w tym dniu św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą magicznych znaków podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. O tym jaki zawód będę wykonywać, jakie imię będzie miał mój przyszły mąż lub żona, co czeka mnie w najbliższym czasie, przekonać mogli się uczniowie klas IV-VIII. Katalog wróżb tego dnia był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Andrzejki to nie tylko wróżby, uczniowie mogli również potańczyć przy dźwiękach skocznych melodii znanych przebojów muzycznych.

Zabawy, radości i uśmiechu było wiele. Humory wszystkim dopisywały, ale oczywiście każdy pamiętał, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa, która pozwala przenieść się w świat marzeń i fantazji.