• Aktualności

          • Dzień Piżamy w naszej szkole
            • Dzień Piżamy w naszej szkole

            • Z inicjatywy uczennic klasy piątej, 24 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Piżamy. Od samego rana na korytarzach można było zobaczyć uczniów w różnorodnych piżamach – od klasycznych, jednokolorowych zestawów po fantazyjne, z motywami ulubionych bohaterów z bajek i filmów. Dzieci z dumą prezentowały swoje stroje, co wywoływało uśmiech na twarzach zarówno rówieśników, jak i nauczycieli.

              Wszyscy zgodnie przyznali, że takie inicjatywy integrują społeczność szkolną i wnoszą dużo pozytywnej energii do codziennego życia szkolnego.

          • Wszystkiego co najlepsze z okazji Dnia Mamy!
            • Wszystkiego co najlepsze z okazji Dnia Mamy!

            • Uwielbiamy, gdy czytacie nam książeczki,

              lub gdy opowiadacie nam bajeczki.

              Lubimy, gdy na kolanach nas sadzacie

              i na każdą psotę się zgadzacie.

              Lubimy, gdy uśmiechacie się do nas,

              po prostu kochamy Was!

          • Z wizytą na Olimpie
            • Z wizytą na Olimpie

            • W poniedziałek, 15 maja 2024 roku, uczniowie klasy piątej wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu – „spotkaniu” bogów greckich na Olimpie. Przygotowania do tego dnia trwały kilka tygodni, podczas których dzieci nie tylko zgłębiały wiedzę o mitologii greckiej, ale także samodzielnie przygotowywały stroje i rekwizyty, by jak najlepiej wcielić się w jedną z postaci greckiego panteonu.

              Każdy z bogów miał okazję przedstawić się i opowiedzieć coś o sobie, co przybliżyło wszystkim ich charakter i znaczenie w mitologii greckiej: Wśród bogów i bogiń, które pojawiły się tego dnia, można było zobaczyć Atenę, Afrodytę, Artemidę, Korę (Persefonę), Demeter oraz Dionizosa. Stroje uczniów były niezwykle różnorodne i starannie wykonane. Każdy bóg miał również swoje charakterystyczne rekwizyty. Dionizos winorośl, Atena sowę,
              Artemida łuk i strzały. Kora (Persefona) kwiat narcyza, a Demeter kłos zboża.

              Nieoczekiwanym, lecz niezwykle efektownym akcentem tego dnia była obecność Cerbera - mitycznego psa strzegącego wejścia do Hadesu. Trójgłowy Cerber zaskoczyli wszystkich swoim przebraniem. Jego strój wykonany był z ciemnej tkaniny, a twarze przykrywały czarne maski, co nadało mu realistyczny wygląd. Cerber pojawił się na Olimpie, wzbudzając ogromne zainteresowanie i podziw innych uczniów.. Było to niecodzienne i bardzo oryginalne urozmaicenie tego mitologicznego wydarzenia.

              Kulminacyjnym punktem spotkania była uczta bogów, podczas której dzieci miały okazję spróbować nektaru i ambrozji - symbolicznych pokarmów bogów greckich. Dzień na Olimpie okazał się ogromnym sukcesem. Uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę na temat mitologii greckiej, ale rozwijali kreatywność i umiejętność pracy w grupie.

              Dzięki takim inicjatywom nauka staje się przyjemnością, a zdobyta wiedza na długo pozostaje w pamięci. To był niezapomniany dzień pełen zabawy, nauki i inspiracji, który na długo pozostanie w sercach uczniów klasy piątej.

          • Wycieczka do Brzezóvki
            • Wycieczka do Brzezóvki

            • 21 maja klasy młodsze udały się na wycieczkę. Tym razem odwiedziliśmy Brzezóvkę - park rozrywki, który oferował nam całodzinną zabawę z wieloma atrakcjami. Pogodę mieliśmy zamówioną, bawiliśmy się znakomicie.

          • Wycieczka do Rzeszowa i Stępiny
            • Wycieczka do Rzeszowa i Stępiny

            • Uczniowie klas 4 – 8, 17 maja br. uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa i Stępiny, której celem było rozbudzanie indywidualnych zainteresowań historią, kulturą i tradycją naszego regionu. Wyjazd miał również na celu przygotowanie uczniów do roli świadomych odbiorców i twórców dziedzictwa kulturowego oraz wykształcanie w nich poczucia troski o dziedzictwo przeszłości i umacnianie poczucia własnej tożsamości.

              Już o godzinie 9:00 w Centrum Nauki Łukasiewicza w Rzeszowie uczniowie wzięli udział w warsztatach z chemii, fizyki i robotyki, które umożliwiły im naukę przez doświadczenie i interaktywną zabawę. Uczestnicy warsztatów chemicznych mieli okazję przeprowadzać eksperymenty, odkrywając tajemnice substancji chemicznych i zachodzących między nimi reakcji. Grupa fizyczna zgłębiała zagadnienia związane z siłami i ruchem, podczas gdy uczestnicy warsztatów robotycznych programowali i sterowali robotami.

              W czasie warsztatów uczniowie pracowali w grupach, co sprzyjało rozwijaniu umiejętności współpracy i komunikacji. Taka forma pracy uczy również odpowiedzialności i dzielenia się wiedzą z innymi.

              Po zakończeniu warsztatów, wszyscy uczniowie przeszli na interaktywną ekspozycję, składającą się z około 200 eksponatów. Jej głównym motywem był człowiek i otaczająca go przyroda. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje ludzki organizm, zrozumieć działanie zmysłów oraz logicznego myślenia. Ekspozycja obejmowała również różnorodne zjawiska fizyczne i chemiczne, które wzbudziły duże zainteresowanie. To holistyczne podejście pozwoliło im na lepsze zrozumienie siebie i świata.

              Kolejnym punktem wycieczki był najważniejszy w regionie port lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć halę przylotów i odlotów, startujące i lądujące samoloty oraz amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują na lotnisku w ramach działań NATO w związku z panującą na Ukrainie wojną.

              Z lotniska udaliśmy się do centrum Rzeszowa. Spacer po stolicy Podkarpacia był okazją do cieszenia się pięknem zabytkowej i współczesnej architektury. O godzinie 14:00 przyszedł czas na zwiedzanie Rzeszowskich Piwnic. Podziemna trasa turystyczna, która przez nie prowadzi, okazała się miejscem pełnym tajemnic i historii. Była to dla uczniów fascynująca lekcja historii, ale również doświadczenie, które pozwoliło im na aktywny udział w poznawaniu przeszłości. Dzięki interaktywnym zadaniom, nasi podopieczni mogli w ciekawy i zabawny sposób zdobywać wiedzę, rozwijać umiejętności analityczne i pracować zespołowo.

              Około godziny 17:00 wyruszyliśmy z Rzeszowa do Stępiny, gdzie czekała na nas niezwykła atrakcja – zwiedzanie schronu kolejowego. Ten imponujący obiekt, mający blisko 400 metrów długości, był częścią kwatery głównej Adolfa Hitlera. Wizyta w tym miejscu pozwoliła wszystkim na chwilę przenieść się w czasie i zrozumieć lepiej realia II wojny światowej. To miejsce zrobiło na uczniach ogromne wrażenie ze względu na swoje historyczne znaczenie oraz monumentalność budowli.

              Po pełnym wrażeń dniu, około godziny 20:30, powróciliśmy do domu. Dzięki tej edukacyjnej wycieczce uczniowie mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także zintegrować się i zacieśnić więzi koleżeńskie. Był to niezapomniany dzień, który na długo pozostanie w ich pamięci.

          • Zawody w trójboju lekkoatletycznym
            • Zawody w trójboju lekkoatletycznym

            • W niedawnych zawodach trójboju lekkoatletycznego wygrywamy z dużą przewagą rywalizację chłopców i otrzymujemy prawo do reprezentowania gminy w zawodach powiatowych. Gratulacje chłopcy: Szymek U., Szymek P., Bartek P., Kacper Sz.

          • Rajd pieszy w ramach obchodów Dnia Ziemi
            • Rajd pieszy w ramach obchodów Dnia Ziemi

            • 9 maja br., uczniowie klas 4-8, pod opieką wychowawców, udali się na pieszy rajd do Sieniawy. Głównym celem pieszej wędrówki był obiekt hydrotechniczny - Zapora Wodna Besko - w ramach projektu, realizowanego przez naszą szkołą „Aktywni Błękitni - Szkoła przyjazna wodzie”.

              Po dotarciu na miejsce, na naszych uczniów czekała pani kierownik całego obiektu -  Katarzyna Wesoły. Za zgodą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, nasi uczniowie mieli możliwość zwiedzenia obiektu -  w tym jego wnętrza. Pani Katarzyna, oprowadzając naszą grupę po Zaporze, przekazała uczniom w sposób bardzo rzeczowy i merytoryczny istotne informacje, aby móc lepiej zrozumieć funkcjonowanie owego kompleksu. Choć jej wymiarów, tzn. 174 m długości, wysokość 38 m i szerokość w koronie 8, 5 m, nie można porównać do zapory w Solinie, to i tak wywołały niemały zachwyt wśród uczniów. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić 2 galerie drenażowo – kontrolne, a  tym samym znaleźli się 4 metry pod dnem zbiornika wodnego, gdzie temperatura spada do 6 stopni.

              Pomimo braku możliwości robienia zdjęć we wnętrzu zapory, będzie to niezapomniane wrażenie, które jeszcze na długo zostanie w pamięci naszej młodzieży.

              Jeszcze raz dziękujemy pani Katarzynie Wesoły za dużą dawkę wiedzy, która - miejmy nadzieję - zaowocuje w przyszłości u naszych uczniów.

               

              Joanna Tuchowska

          • Prelekcja o Unii Europejskiej
            • Prelekcja o Unii Europejskiej

            • W dniu 7 maja 2024 roku, uczniowie klas VII i VIII mieli okazję uczestniczyć w inspirującej lekcji online na temat korzyści, jakie Polska uzyskała dzięki członkostwu w Unii Europejskiej. Wydarzenie to było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat współczesnej Europy i roli Polski w jej strukturach. W trakcie spotkania omówiono szereg ważnych zagadnień, które pomogły lepiej zrozumieć, dlaczego Unia Europejska jest tak istotna dla naszego kraju.

            • Emilia Gierlicka laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii

            • Uczennica klasy 7 - Emilia Gierlicka - otrzymała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii.

              Wojewódzkie Konkursy Kuratoryjne, prócz pasji do przedmiotów, wymagają od uczestników ciężkiej pracy, determinacji oraz zaangażowania, ponieważ obejmują treści wykraczające ponad  podstawę programową z danych przedmiotów.

              Emilia przeszła pomyślnie etap szkolny i rejonowy, uzyskując  bardzo wysokie wyniki, a 12 kwietnia br. uczestniczyła w ostatnim już  etapie wojewódzkim w Rzeszowie, który zakończył się  dla niej ogromnym sukcesem.

              Na podziw i uznanie  zasługuje fakt, iż Emilia jest uczennicą klasy 7, a więc musiała opanować do etapu rejonowego i wojewódzkiego wiadomości z biologii  zarówno z klasy 7, jak i 8, które wykraczały poza podstawę programową. Tym bardziej jesteśmy dumni i gratulujemy tak wielkiego osiągnięcia Emilii.

              Życzymy Emilii dalszych sukcesów edukacyjnych.

               

              Joanna Tuchowska

          • Teatralna uczta w Sanockim Domu Kultury
            • Teatralna uczta w Sanockim Domu Kultury

            • Spektakle teatralne potrafią niezwykle wzbogacić osobowość dziecka. Przekonali się o tym nasi podopieczni. W poniedziałek, 6 maja br. uczniowie klas 4-8, wzięli udział   w wycieczce do Sanoka, gdzie na scenie Sanockiego Domu Kultury obejrzeli dwa znakomite spektakle teatralne: „Chłopcy z Placu Broni" na podstawie powieści Ferenca Molnára  oraz dramat Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II w wykonaniu Teatru Artenes z Wrocławia.

              Jako pierwsi na widowni zasiedli uczniowie klas 7-8, by wraz z aktorami przenieść się do przycmentarnej kaplicy w celu przeprowadzenia ludowego obrzędu dziadów, poświęconego duszom zmarłych. Uczestnicy obrzędu to mieszkańcy wsi, którzy żyją daleko od osiągnięć cywilizacji, a blisko natury. Kierują się oni ludowymi prawdami i naukami, które pokazują, w jaki sposób należy postrzegać moralność. Poszukują prawdy o tym, jak należy żyć, by zasłużyć po śmierci na niebo, i czego unikać, by nie utknąć między niebem a ziemią, tak jak Zosia, bądź w świecie żywych, tak jak Widmo Złego Pana. 

              Świetna gra aktorów, niezwykła scenografia, efekty specjalne i muzyka doskonale podkreślały napięcie i dramatyzm utworu Mickiewicza. Aktorzy oddali emocje i zmagania swoich postaci z niezwykłą precyzją i głębią. Dzięki zastosowaniu symbolicznych elementów scenografii i świateł, widzowie przenieśli się w świat metafizycznych zmagań bohaterów. To wyjątkowe artystyczne wydarzenie skłoniło młodych widzów do refleksji nad duchowymi i moralnymi wymiarami ludzkiego życia. 

              Po krótkiej przerwie, kiedy starsi uczniowie udali się na spacer po sanockim Rynku, uczniowie klas 4-5 „wyruszyli” w fascynującą podróż do Budapesztu na spotkanie z Nemeczkiem, który w obronie własnych przekonań poświęcił to, co najcenniejsze -  życie. 

              Za sprawą teatralnych zabiegów, Plac Broni stał się krainą, w której królowała dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni, na rogu ulic Marii i Pawła, przeobraziła się nie tylko w walkę o miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale i o wyznawane wartości, takie jak przyjaźń, honor czy lojalność wobec przyjaciół.

              Efektowne kostiumy i realistyczna scenografia, wzbogacona efektami multimedialnymi pobudziły wyobraźnię młodych widzów i sprawiły, że spotkanie z bohaterami kultowej powieści  na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

              Wycieczka do Sanoka to nie tylko wspólnie spędzony czas, ale też świetna okazja do kształtowania wyobraźni, rozwijania osobowości i obcowania ze sztuką teatralną. 

              Atmosfera panująca na widowni, otaczające dźwięki, zapach, gra świateł, a przede wszystkim kontakt wzrokowy z aktorem sprawiły, że dla wielu naszych uczniów to nie jest koniec przygody z teatrem.

               

          • Konkurs "Moja miejscowość dawniej i dziś"
            • Konkurs "Moja miejscowość dawniej i dziś"

            • Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, młodzież naszej szkoły oraz chętnych mieszkańców miejscowości Głębokie do udziału w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną SP Fundacji „Elementarz” w Głębokiem.

              Tematem konkursu jest ukazanie walorów miejscowości Głębokie. Pracą konkursową może być stara fotografia lub obraz przedstawiający (dom, kościół, cmentarz, ulicę, krajobraz itp.) sprzed lat lub stan aktualny. Jeden autor może dostarczyć jedno zdjęcie, jedną pracę plastyczną. Technika wykonania prac - dowolna płaska (malarstwo, kredki, ołówek). Format zdjęcia A5 , format pracy plastycznej A4 lub A3.

              Prace wraz z formularzem zgłoszeniowym  należy składać w Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem do dnia 31 maja 2024r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas pikniku rodzinnego 16 czerwca  2024r.

              Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania poniżej.

              Regulamin_konkurs.docx

              Formularz_zgloszeniowy.docx

          • Konstytucja 3 Maja
            • Konstytucja 3 Maja

            • W dniu 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. 233 lata temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Ta ustawa zasadnicza regulowała zasady funkcjonowania organów państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 Maja stanowiła symbol odrodzenia i jedności narodowej. To dowód na to, że Polacy potrafią stworzyć silne, sprawnie działające i nowoczesne państwo.

              Uczniowie pod kierunkiem Pani Justyny Barć i Ewy Potasiewicz przygotowali montaż słowno-muzyczny, poprzez który starali się przybliżyć wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Była to okazja do chwili refleksji nad tym co kiedyś się wydarzyło oraz do pielęgnowania patriotyzmu.

              Po odśpiewaniu hymnu narodowego, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, odbyła się część artystyczna. Było widowisko historyczne, z poezją, muzyką i tańcem. Na szkolnej scenie nie zabrakło twórców Konstytucji 3 Maja wraz z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele, który zaprzysiągł konstytucję. Uczniowie starali się podkreślić, jak ważna jest znajomość historii swojego kraju, w myśl słów Jana Pawła II: "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości". Próbowali odpowiedzieć na pytania, czym aktualnie dla nas są hasła takie jak: Wolność, Naród, Ojczyzna. Ta wyjątkowa lekcja historii  uświadomiła nam, że Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei.Po występie artystycznym głos zabrała Pani Dyrektor Izabela Sołtysik, która przybliżyła zebranym okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz podkreśliła ważność symboli narodowych. Podziękowała również uczniom i nauczycielom, a widzowie nagrodzili artystów hucznymi brawami.

          •  IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie
            • IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie

            • Podczas IV sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej, która miała miejsce 19 kwietnia 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, poruszono kwestie związane z życiem szkolnym i relacjami między uczniami. Naszą szkołę ponownie reprezentowała uczennica klasy ósmej, Julia Machnik.

              Opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej, dr Krzysztof Buczek  po wręczeniu radnym certyfikatów ze szkolenia  w ramach Akademii Liderów Rzeczpospolitej, czyli Akademii Młodego Aktywisty, wygłosił prelekcję na temat agresji w szkole. Krzysztof Buczek zwrócił uwagę na znaczenie mediacji rówieśniczych jako skutecznego narzędzia w rozwiązywaniu konfliktów między uczniami oraz na fakt, że mediacje pozwalają uczniom na samodzielne rozwiązanie sporów w sposób pokojowy i konstruktywny. 

              Po wystąpieniu dra Buczka członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej, pracując w grupach, tworzyli plakaty promujące mediacje rówieśnicze jako skuteczne narzędzie rozwiązywania konfliktów. Ta inicjatywa miała na celu propagowanie pokojowych metod rozwiązywania sporów oraz budowanie kultury dialogu i porozumienia wśród młodzieży.

              Kolejnym zadaniem, z jakim musieli zmierzyć się młodzi radni było stworzenie plakatu pod hasłem „Gmina naszych marzeń”. Dzięki temu zadaniu samorządowcy mieli okazję wyrazić swoje pomysły na rozwój naszej małej społeczności. Poprzez graficzne przedstawienie swoich wizji, chcieli podkreślić znaczenie zaangażowania młodych ludzi w procesy społeczne i budowanie lepszej przyszłości dla mieszkańców gminy. 

              Podczas sesji Wojciech Farbaniec, burmistrz gminy Rymanów, wyraził wdzięczność za pracę z młodymi liderami i życzył im dalszych sukcesów w ich działalności społecznej.