Spektakle teatralne potrafią niezwykle wzbogacić osobowość dziecka. Przekonali się o tym nasi podopieczni. W poniedziałek, 6 maja br. uczniowie klas 4-8, wzięli udział w wycieczce do Sanoka, gdzie na scenie Sanockiego Domu Kultury obejrzeli dwa znakomite spektakle teatralne: „Chłopcy z Placu Broni" na podstawie powieści Ferenca Molnára oraz dramat Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II w wykonaniu Teatru Artenes z Wrocławia.
Jako pierwsi na widowni zasiedli uczniowie klas 7-8, by wraz z aktorami przenieść się do przycmentarnej kaplicy w celu przeprowadzenia ludowego obrzędu dziadów, poświęconego duszom zmarłych. Uczestnicy obrzędu to mieszkańcy wsi, którzy żyją daleko od osiągnięć cywilizacji, a blisko natury. Kierują się oni ludowymi prawdami i naukami, które pokazują, w jaki sposób należy postrzegać moralność. Poszukują prawdy o tym, jak należy żyć, by zasłużyć po śmierci na niebo, i czego unikać, by nie utknąć między niebem a ziemią, tak jak Zosia, bądź w świecie żywych, tak jak Widmo Złego Pana.
Świetna gra aktorów, niezwykła scenografia, efekty specjalne i muzyka doskonale podkreślały napięcie i dramatyzm utworu Mickiewicza. Aktorzy oddali emocje i zmagania swoich postaci z niezwykłą precyzją i głębią. Dzięki zastosowaniu symbolicznych elementów scenografii i świateł, widzowie przenieśli się w świat metafizycznych zmagań bohaterów. To wyjątkowe artystyczne wydarzenie skłoniło młodych widzów do refleksji nad duchowymi i moralnymi wymiarami ludzkiego życia.
Po krótkiej przerwie, kiedy starsi uczniowie udali się na spacer po sanockim Rynku, uczniowie klas 4-5 „wyruszyli” w fascynującą podróż do Budapesztu na spotkanie z Nemeczkiem, który w obronie własnych przekonań poświęcił to, co najcenniejsze - życie.
Za sprawą teatralnych zabiegów, Plac Broni stał się krainą, w której królowała dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni, na rogu ulic Marii i Pawła, przeobraziła się nie tylko w walkę o miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale i o wyznawane wartości, takie jak przyjaźń, honor czy lojalność wobec przyjaciół.
Efektowne kostiumy i realistyczna scenografia, wzbogacona efektami multimedialnymi pobudziły wyobraźnię młodych widzów i sprawiły, że spotkanie z bohaterami kultowej powieści na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Wycieczka do Sanoka to nie tylko wspólnie spędzony czas, ale też świetna okazja do kształtowania wyobraźni, rozwijania osobowości i obcowania ze sztuką teatralną.
Atmosfera panująca na widowni, otaczające dźwięki, zapach, gra świateł, a przede wszystkim kontakt wzrokowy z aktorem sprawiły, że dla wielu naszych uczniów to nie jest koniec przygody z teatrem.