23.10.2023 Postanowiliśmy kolejny raz przystąpić "Przerwy na czytanie" i do bicia rekordu w czytaniu książek. Październik w naszej szkole zawsze jest pełen książek i wydarzeń czytelniczych. W tym roku członkowie wolontariatu szkolnego pilnowali tej akcji. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że kolejny rok juz udało nam się przeprowadzić taką inicjatywę. Zaangażowanie pełne, daliśmy z siebie 100%.
Wycieczka klas 4-8. Dzień krajobrazu.
20 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Głębokiem, celebrując ten dzień, opuścili szkolne mury i udali się wraz z wychowawcami 19 października na wycieczkę. Miała ona na celu poznanie najbliższej okolicy, środowiska przyrodniczego, tradycji i historii naszego regionu, a także upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.
Pierwszym punktem naszej wycieczki była Izba Pamięci Regionalnej w Rymanowie. Uczniowie, dzięki uprzejmości pani Grażyny Skolarczyk, poznali historię Rymanowa zapisaną nie tylko w książkach, ale również w zbiorach, które mogliśmy ujrzeć na własne oczy. Ekspozycja obejmuje narzędzia rzemieślnicze, salę etnograficzną z wystrojem dawnej izby mieszkalnej, a także salę historyczną z eksponatami i dokumentami z historii miasta.
Bogatsi o nowe doświadczenie i wiedzę, wyruszyliśmy do Rymanowa Zdroju, gdzie czekała na nas pani Barbara Kułak z nadleśnictwa Rymanów. Wspólnie wyruszyliśmy ścieżką edukacyjną w kierunku Wołtuszowej. Pani Barbara - w trakcie wędrówki - przybliżyła uczniom historię tego miejsca, mogliśmy zobaczyć to co pozostało po dawnej wiosce, czyli chrzcielnice pochodzące z dawnej cerkwi czy kilka nagrobków. Nie zabrakło również przyrodniczych warsztatów z rozpoznawania gatunków drzew, fauny i flory naszego regionu.
Uwieńczeniem ciężkiej wędrówki było ognisko, przy którym uczniowie raczyli się pyszną kiełbaską.
Była to niezapomniana przygoda, ale także ciekawa lekcja historii naszego regionu, do której będziemy na pewno wracać - chociażby wspomnieniami.
Joanna Tuchowska
Pasowanie na ucznia
12 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
5
Pasowanie na czytelnika
W bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie zostali pasowani na czytelnika, dowiedzieli się co nie co o bibliotece np.jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Uczniowie posłuchali również opowieści "Franklin i książka z biblioteki". Po takim wprowadzeniu, pani bibliotekarka dokonała pasowania na czytelnika każdego z uczniów. Najmłodsi czytelnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy , następnie wypożyczyli swoje pierwsze książki.
Lekcja iluzji - Szkoła z pasją.
27 września 2023 r. okazał się magicznym dniem w naszej szkole - odwiedził nas Iluzjonista, który przeniósł wszystkich w cudowny świat magii, iluzji, humoru i dobrej zabawy.Podczas spotkania byliśmy świadkami niezwykłych i tajemniczych zjawisk. Sztuczki Iluzjonisty wywoływały zachwyt na twarzach dzieci i nauczycieli.Pokaz wzbudził ogromny zachwyt u dzieci. Na koniec każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy balonik.
Wycieczka do Bajkowej Krainy w Odrzechowej
15 września dzieci z klas od 1-3 oraz oddziały przedszkolne wybrały się na wycieczkę autokarową do
„Bajkowej Krainy” w Odrzechowej.
Na miejscu czekało mnóstwo atrakcji:
– wykonanie opasek indiańskich;
– zabawy z animatorami;
– robienie mydełek, które na koniec zostały zabrane przez dzieci na pamiątkę;
Nie mogło zabraknąć także szaleństw na pobliskim placu zabaw po którym na dzieci czekała pyszna pizza aby mogły wzmocnić swoje siły po tak ekscytującej wyprawie i wykonaniu wszystkich zadań.
Upamiętnienie rodziny Ulmów
W związku przypadającą we wrześniu uroczystością beatyfikacji rodziny Ulmów uczniowie Szkoły Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Głębokiem uczestniczyli w kilku działaniach związanych z tym ważnym wydarzeniem. Dla klasy 8 odbyła się lekcja historii z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczyciela historii oraz materiałów udostępnionych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Tematem zajęć były trudne losy wyjątkowej rodziny z Markowej. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i jak żyli, czym się zajmowali i jakie były pasje Józefa i Wiktorii. Poznali życiorys rodziców, imiona dzieci, okoliczności ukrywania Żydów i tragiczny finał ich zbyt krótkiego życia. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z przygotowaną na korytarzu szkolnym wystawą dotyczącą Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Została ona wzbogacona księgozbiorem udostępnionym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Krośnie, która udostępniła ciekawy zestaw pozycji dotyczący życia przedstawicieli społeczności żydowskiej, ich wojennych losów i Holokaustu. Wszystkie te działania miały na celu zapoznanie uczniów z sylwetkami Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, a zwłaszcza z rodziną Ulmów z Markowej. Miały również na celu oddanie hołdu i szacunku tym, którzy poświęcili własne życie za drugiego człowieka. Wszystko po to, by zawsze pamiętać, że Wiktoria i Józef Ulmowie pozostali ludźmi w czasach, kiedy wielu zapomniało co to ludzka godność i człowieczeństwo.
2
28 wrzesnia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy 2 świętowały Światowy Dzień Jabłka.
Był to wyjątkowy dzień, trochę inny niż zwykle. Dzieci poznawały jabłka i ich odmiany. Nie obyło się, bez kształtowania pojęć matematycznych z wykorzystaniem naturalnych okazów jabłuszek. Dzieci chętnie rozpoznawały i określały kształt, zapach, kolor, smak. Ponadto, wzbogacały swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych, tych smacznych owoców, a także poznały możliwości przetwarzania jabłek – przeciery, kompoty, konfitury, musy itp. Istotą tematyki, było także zwrócenie uwagi na spożywanie jabłek po uprzednim ich umyciu, a nawet obraniu ze skórki. Wszystkie zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłka – były piosenki, tańce, a także zagadki i działania matematyczne. Dzieci świetnie poradziły sobie z przeliczaniem i porównywaniem jabłek. Podczas zabawy, miały także okazję opowiadania o jabłkach oraz wykonywania prac plastycznych różnymi technikami.
Dzień kropki
Dzień kropki to święto dedykowane dzieciom w różnym wieku, dlatego obchodzi się je przede wszystkim w szkołach i przedszkolach. Nazwa brzmi dosyć niepozornie, ale w rzeczywistości kryją się pod nią atrakcje dla najmłodszych i ważne przesłanie. Obchodzi się je 15 września w 196 krajach na całym świecie. Ustanowione zostało w 2008 roku, a inspiracją do tego stało się dzieło pod tytułem „The Dot" autorstwa Petera H. Reynoldsa. Bohaterką historii jest dziewczynka o imieniu Vashti, która właśnie dzięki zwykłej kropce i nauczycielce plastyki, odkryła w sobie talent i odzyskała wiarę w swoje możliwości.
Kropka więc coraz częściej staje się tematem przewodnim zajęć organizowanych 15 września. Jak się okazało również na lekcji historii kropka może odgrywać duże znaczenie. Nasza przeszłość czyli historia jest jak przestrzeń złożona z licznych kropek czyli dat i wydarzeń. Z takim założeniem odbyła się lekcja historii w klasie 5. Uczniowie podzieleni na grupy uczestniczyli w rozwiązywaniu kropkowych zadań będących powtórką wiadomości z klasy 4. Na początek odbyło się losowanie drużyn o ich składzie zadecydowała czerwona lub niebieska losowo wybrana kropka.
Pierwszym wyzwaniem dla uczniów było wskazanie krainy historycznej i umieszczenie kropek w odpowiednim miejscu na mapie Polski po wcześniejszym wysłuchaniu wskazówek. Następnie nauczyciel wręczył drużynom tajemnicze listy, w których ukryta była krótka historia Piastów. Zadanie uczniów polegało na odtworzeniu drzewa genealogicznego na podstawie zawartych w listach informacji. Podczas wykonywania zadania trzeciego drużyny łączyły kropki dobierając do ważnych wydarzeń z historii Polski ich przyczyny i skutki. W ostatnim wyzwaniu dopasowywali rok do odpowiedniego wieku, a wszystko w kropkowej aranżacji.
20
Europejski Dzień Języków Obcych
26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.
Klasy 4-8 wzięły udział w obchodach tego święta. Najpierw przedstawiciele klas wylosowali kraje, następnie klasy przygotowały dekoracje stołów w kolorach flagi, piosenkę w wylosowanym języku, hasło dleczego warto uczyć się języków, wzięli udział w quizie jezykowym i zaprojektowali koszulki promujące naukę języków. Na zakończenie degustowaliśmy dania narodowe wylosowanych państw. Serdeczne podziękowania dla uczniów, ale i rodziców, którzy przygotowali mnóstwo przekąsek.
1
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie