W piękny, słoneczny poniedziałek 22 maja młodsze dzieci z naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do Berezki, aby podziwiać wiejskie zwierzęta. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania zagród ze zwierzętami oraz ich karmienia, następnie na dzieci czekał plac zabaw i mnóstwo ciekawych atrakcji. Były zjeżdżalnie, tor pontonowy, piaskownica, a dla odważnych małpi gaj. Przedszkolaki oraz dzieci z klas O – II wzięły też udział w zawodach farmera i mogły się sprawdzić w prawdziwych wiejskich zadaniach. Wycieczka dostarczyła dzieciom dużo wrażeń i mnóstwo uśmiechu!
Pokazu grupy Rekonstrukto
18 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym zaprezentowanym przez Grupę Rekonstrukto. Ta żywa lekcja historii zorganizowana została w ramach upamiętnienia 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w historii Polski.
Pasjonaci historii z grupy Rekonstrukto przedstawili bardzo ciekawy pokaz z prelekcją dotyczącą dramatycznych wydarzeń związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII wieku i podziałem jej terytorium pomiędzy zaborców - Rosję, Prusy i Austrię.
Najważniejszy punkt pokazu stanowiło Powstanie Styczniowe, które było wojną partyzancką chętnych do walki Polaków. Stoczyli wówczas około 1200 drobnych potyczek i bitew. Przegrali, ponieważ przewaga wroga była dominująca, ale ich rola, jak podkreślali prowadzący była nieoceniona ukształtowali postawy patriotyczne i tożsamość narodową rodaków na wiele lat.Prowadzący omówili również pozostałe próby odzyskania przez Polskę niepodległości: Powstanie Kościuszkowskie, walki Legionów Polskich u boku Napoleona, Powstanie Listopadowe, które niestety zakończyły się niepowodzeniem i kolejnymi represjami wobec Polaków.
W prezentacji wzięli też udział chętni uczniowie naszej szkoły. Mogli oni bezpośrednio i z bliska zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystanym w powstaniu styczniowym. Mogli również spróbować swoich sił walcząc na szable i kosy, przećwiczyć musztrę i strzelanie z karabinów, poczuć ciężar kajdan, w które zakuwano zesłańców na Sybir i założyć wytworną suknię w kolorze żałoby narodowej. Wszystko odbyło się w przyjemnej atmosferze, a pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w przeszłość naszej ojczyzny i wyjątkowym sposobem upamiętnienia Polaków, którzy zginęli w czasie powstania.
10
Dzień Ziemi – „Leśni detektywi”
„Ziemia jest również bytem żywym
i posiada własną duszę.
My stanowimy część tej duszy
i rzadko zdajemy sobie sprawę z tego,
że ona działa zawsze na naszą korzyść.”
Paulo Coelho
W latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych, obrońcy środowiska ogłosili dzień 22 kwietnia Dniem Ziemi. Obchody tego dnia, z czasem przyjęły się w innych krajach. W Polsce, po raz pierwszy, zorganizowano je w 1990 roku. Dziś, jest to święto międzynarodowe. Ludzie na całym świecie łączą się wobronie największego wspólnego dobra – domu całej ludzkości – planety Ziemi.
W związku z obchodami Dnia Ziemi, uczniowie klas 4-8, 11 maja wcielili się w rolę leśnych detektywów i wzięli udział w zajęciach w terenie. Obiektem badań był las w Głębokiem, a wnikliwej analizie poddane zostały rośliny i zwierzęta tego terenu. Uczniowie musieli sprostać wielu zadaniom, które polegały między innymi na oznaczaniu zaobserwowanych roślin i zwierząt, dokonaniu analizy czystości powietrza przy użyciu skali porostowej czy wyznaczeniu miejsca badań przy użyciu kompasu. Do jednego zostatnich zadańnależało wykonanie napisu „Dzień Ziemi”, przy pomocy znalezionych „skarbów lasu”.
Uwieńczeniem trudnych zmagań z zadaniami było ognisko.
Pamiętajmy, że Dzień Ziemi możemy celebrować tak naprawdę każdego dnia, poprzez wyjście do parku, lasu czy na łąkę. Czasami warto zatrzymać się na chwilę i posłuchać, co ma nam do powiedzenia Matka-Ziemia.
Joanna Tuchowska
Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą pisankę wielkanocną zorganizowanego przez GOK w Rymanowie
Rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą wielkanocną pisankę zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie.
Ze względu na dużą różnorodność i oryginalność zgłoszonych do konkursu prac wyniki podane zostały w kilku kategoriach.
Pisanka przygotowana przez naszą szkołę zdobyła wyróżnienia w następujących kategoriach:
- Nawiązanie do tradycji.
- Oryginalność
- Największe bogactwo wykorzystanych materiałów
W głosowaniu mieszkańców, turystów i kuracjuszy nasza pisanka zdobyła największą liczbę głosów wraz ze szkołami w Rymanowie, Bziance oraz z Przedszkolem Św. Józefa w Rymanowie.
Gratulujemy pomysłu oraz dziękujemy za ogrom włożonej pracy i zaangażowanie wszystkim wykonawcom: druhom strażakom z OSP w Głębokiem, paniom z KGW w Głębokiem, sołtysowi Głębokiego, uczniom i nauczycielom naszej szkoły.
Akcja Żonkile
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, które było największym zbrojnym wystąpieniem Żydów podczas II wojny światowej.
Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o wolność i godność. Jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane, dlatego celem akcji jest to zmienić. Pamięć o Powstaniu powinna stać się jednym z elementów kształtujących tożsamość i wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Tego dnia, niezmiennie od 2013 roku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile". Szkoła Podstawowa Fundacji "Elementarz" w Głębokiem również dołączyła do tej szlachetnej inicjatywy. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Uczniowie klasy 5-8 przygotowali papierowe żonkile i uczestniczyli w lekcjach przeprowadzonych przez nauczyciela historii z wykorzystywaniem materiałów przygotowanych przez organizatora akcji. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się film opartym na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall opowiadający o losach Marka Edelmana. Akcja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu.
9
Szkolny Konkurs Matematyczny
W dniu 24 kwietnia w naszej szkole odbył się szkolny konkurs matematyczny pt. „Mistrz szybkiego i sprawnego rachowania”, który adresowany był do uczniów klas I – VIII. Liczba chętnych do udziału w konkursie przerosła nasze oczekiwania, zgłosiło się łącznie 35 uczniów.
Głównym celem jaki przyświecał konkursowi było rozbudzanie u dzieci zainteresowania matematyką, a także kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, mobilizowanie i motywowanie dzieci do rozwiązywania problemów matematycznych oraz budzenie nawyków współzawodnictwa.
Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych, kategoria pierwsza to uczniowie kl. I–III, kategoria druga – uczniowie klas IV–VI oraz kategoria trzecia - uczniowie klas VII–VIII. Uczniowie świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami, była to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych:
Kategoria I - klasy I–III:
Miejsce I – Szymon Urbanik (kl.III)
Miejsce II – Kacper Rodzinka (kl.II)
Miejsce III – Michał Bolanowski (kl.II)
Wyróżnienie - Hanna Widziszewska (kl.I)
Kategoria II - klasy IV–VI:
Miejsce I – Emilia Gierlicka (kl.VI)
Miejsce II – Krystian Wilk (kl.IV)
Miejsce III – Maria Makarska (kl.IV)
Wyróżnienie – Jakub Gierlicki (kl.IV)
Kategoria II - klasy VII–VIII:
Miejsce I – Jakub Urbanik (kl.VIII)
Miejsce II – Dominik Wegrzyn (kl.VIII)
Miejsce III – Filip Rodzinka (kl.VIII)
Wyróżnienie – Julia Machnik (kl.VII)
13
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie