• Aktualności

          • Pasowanie na czytelnika
            • Pasowanie na czytelnika

            • W bibliotece szkolnej  odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

              Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie zostali pasowani na czytelnika, dowiedzieli się co nie co o bibliotece np.jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Uczniowie posłuchali również opowieści "Franklin i książka z biblioteki". Po takim wprowadzeniu, pani bibliotekarka dokonała pasowania na czytelnika każdego z uczniów. Najmłodsi czytelnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy i książki, następnie wypożyczyli swoje pierwsze  książki.

          • WYCIECZKA DO MAGURSKIEGO PARKU NARODOWEGO
            • WYCIECZKA DO MAGURSKIEGO PARKU NARODOWEGO

            • Dnia 20 października uczniowie klas III – VIII uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do leżącej nieopodal miejscowości Krempna. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych uczniów, promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną oraz kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.

              Magurski Park Narodowy to jeden z 23 parków znajdujących się na terenie naszego kraju. Park leżący w samym sercu Beskidu Niskiego utworzony został w 1995 roku, swoim zasięgiem obejmuje górne dorzecze Wisłoki. Na jego terenie znajduje się wiele ścieżek przyrodniczych i spacerowych.

              Pierwszym punktem naszej wycieczki był spacer ścieżkami parku. Wędrówkę rozpoczęliśmy w nieistniejącej już miejscowości Żydowskie. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała o genezie tego miejsca. Pomimo zniszczeń i upływu lat we wsi pozostały ślady działalności człowieka. Zachowały się liczne nagrobki z początku XX wieku oraz dwie kapliczki. O tym, iż kiedyś istniała tutaj mała osada łemkowska świadczą również drzewa owocowe w opuszczonych sadach, a opuszczone pastwiska zachwycają mozaiką kwiatów i pachnących ziół wabiących swoimi barwami i zapachami od wczesnej wiosny do jesieni. Uczniowie wspięli się na malowniczą górę Kiczera, na szczycie której rozciągały się rozległe panoramy widokowe. Wędrując ścieżkami lasu mogliśmy dostrzec mnóstwo drzew, które w obecnej porze roku gubiąc swe liście utworzyły piękny kolorowy dywan. W czasie wyprawy pani przewodnik opowiadając o kształtach liści i ich charakterystycznych cechach, sprawdzała znajomość nazw drzew. Najciekawszym punktem spaceru był moment, w którym dzieci rozpoznawały zwierzęta na podstawie tropów. Pracując w niewielkich grupach zmierzyli się z tym zadaniem, a rezultat był niezwykle zaskakujący, gdyż jednej z grup udało się bezbłędnie przyporządkować wszystkie ślady przedstawionych zwierząt. Gdy nasz spacer zbliżał się ku końcowi, na dzieci czekał kolejny konkurs, który związany był z kolei z rozpoznawaniem liści. Jednak każdy z niecierpliwością czekał na ostatni punkt wędrówki, jakim było ognisko i ciepła kiełbaska. Po tak wyczerpującym spacerze w dość chłodnej porze dnia, każdy chciał odpocząć przy ognisku.

              Następnie udaliśmy się do muzeum, którego największą atrakcją jest sala ekspozycji ukazująca przyrodę Magurskiego Parku Narodowego. Na wystawach mogliśmy podziwiać krajobrazy, rośliny i zwierzęta parku w różnych porach roku. W ośrodku edukacyjnym wykonano rekonstrukcję beskidzkiego środowiska naturalnego, odtworzono m.in. leśny strumień osadzony w jesiennym krajobrazie. Ogromną uwagę uczniów przykuły interaktywne narzędzia pobudzające do poszukiwań i zachęcające do odkrywania przyrody wszystkimi zmysłami. Dzieci mogły wysłuchać opowieści o zwierzętach, wysłuchać śpiewu ptaków i odgłosu innych zwierząt, mogły przenieść się w wirtualny nocny spacer po lesie oraz mogły poznać wiele ciekawych atrakcji tego urokliwego miejsca.

              Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Muzeum Historycznym w Dukli. Uczniowie podziwiali skansen broni ciężkiej, w skład którego wchodziły m.in. wyrzutnie rakiety, armaty, działa, hałbice oraz czołg. Dzieci mogły zobaczyć eksponaty związane z historią Polski, jak i historią ziemi dukielskiej.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
            • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

            • Dzień Edukacji Narodowej to święto, które sięga daleko do historii. Upamiętnia ono rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej powstałej w 1773 z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Potocznie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela, a jego bohaterami są wszystkie osoby związane z polską oświatą.

              18 października uczniowie klas VI oraz VII przygotowali z tej okazji zabawny występ artystyczny, aby wyrazić wdzięczność za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie, a także za codzienną troskę i poświęcenie. Dzieci  z wielkim zaangażowaniem odegrały śmieszne scenki z życia szkoły, a uczennica klasy IV – Lenka Szczęsna, uświetniła tą uroczystość piękną piosenką. Rada Rodziców wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego przygotowała drobne upominki, aby złożyć w tym dniu wszystkim pracownikom gorące podziękowania. Na zakończenie akademii głos zabrała pani Izabela Sołtysik, dziękując nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi, za zaangażowanie w codzienną pracę, za wkład w edukację młodego pokolenia, jednocześnie życząc przy tym dużo radości z wykonywanego zawodu, samych sukcesów zawodowych, a także zdrowia, cierpliwości i wytrwałości.

          • Lekcja historii inna niż zwykle
            • Lekcja historii inna niż zwykle

            • W zeszłym tygodniu klasa 5 uczestniczyła w nietypowej lekcji historii. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pisania znakami klinowymi. Pismo klinowe stworzone przez Sumerów to jedna z najstarszych form pisma powstała na Bliskim Wschodzie. Nazwa pochodzi od kształtu znaków odciskanych na glinianych tabliczkach za pomocą kawałka trzciny. Uczniowie zamiast gliny użyli plasteliny, a trzcinę zastąpili patyczkiem. Pomocą służyły przygotowane przez nauczyciela „ściągawki", czyli kartki ze znakami pisma klinowego z tłumaczeniem na litery naszego alfabetu. Uczniowie otrzymali zadanie napisać pismem klinowym swoje imiona lub swoje inicjały.

               

              W czasie lekcji uczniowie mieli również możliwość ćwiczenia egipskich hieroglifów w interaktywnej zabawie na tablicy multimedialnej. Obejrzeli z dużym zaciekawieniem animację procesu mumifikacji, a następnie podzieleni na dwie drużyny stworzyli własne „klasowe mumie".

               

              Śmiechu i radości było co niemiara, a nauka przez zabawę wypadła znakomicie. Uczniowie nie tylko wykazali się dużymi zdolnościami manualnymi, ale również docenili możliwość używania nowoczesnych narzędzi piśmienniczych w XXI wieku.

          • Pasowanie na ucznia
            • Pasowanie na ucznia

            • 17 października odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości było ślubowanie oraz pasowanie przez Panią Dyrektor wielkim kluczem. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

          • "W zdrowym ciele zdrowy duch"
            • "W zdrowym ciele zdrowy duch"

            • Sobotę 15 października rozpoczęliśmy promując zdrowy i aktywny tryb życia . Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało w tym dniu rajd pieszy „W zdrowym ciele zdrowy duch".  Do pokonania mieliśmy trasę o długości 4 km, która miała swój początek w parku w Głębokiem, prowadziła przez górki i pagórki  do XIX wiecznej kapliczki św. Piotra, przez przedwojenny cmentarz  i zakończyła się w miejscu zbiórki, czyli w parku. Chętni uczniowie uczniowie i ich opiekunowie dzielnie wędrowali po pięknych okolicach zmierzając do mety rajdu. Towarzyszyła nam dobra pogoda i wyśmienite humory. Po drodze mieliśmy krótkie postoje, w czasie, których mogliśmy chwilę odpocząć.  Przy kapliczce św. Piotra pod przewodnictwem ks. Rafała Borcza odmawialiśmy modlitwę różańcową, którą kontynuowaliśmy na cmentarzu. Na mecie rajdu, czekały na nas upieczone kiełbaski oraz gorąca herbata. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Oprócz promocji zdrowego stylu życia w naszej społeczności lokalnej, mieliśmy jeszcze jeden cel. A było to uzbieranie jakiejś kwoty aby dofinansować wycieczkę szkolną. Udało się uzbierać na ten cel 490 zł. Dziękujemy bardzo OSP w Głębokiem za obstawę naszego rajdu oraz wszystkim pracownikom szkoły, którzy pomogli w zorganizowaniu tak wspaniałego przedsięwzięcia.

              Lind do zdjęć

              https://drive.google.com/drive/folders/1dxiVgrJWmoTvnYcw4nyTWo6VfxdRMYjz

          • Muzealna lekcja on-line o Ignacym Łukasiewiczu
            • Muzealna lekcja on-line o Ignacym Łukasiewiczu

            • 12 października 2022r. uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w lekcji muzealnej on-line pt. „Ignacy Łukasiewicz. Ropa – Nafta - Lampa”. Z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 rokiem tego wielkiego Polaka, filantropa, patrioty, a przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego i lampy naftowej. Dla województwa podkarpackiego owy jubileusz jest wyjątkowym wydarzeniem, w związku z czym odbył się cykl wydarzeń edukacyjno-kulturalnych poświęcony tej niezwykłej postaci.

              Celem niniejszej lekcji było przekazanie, zapoznanie oraz utrwalenie wiadomości z historii przemysłu naftowego oraz przedstawienie postaci polskiego geniusza, twórcy przemysłu naftowego. Uczniowie mogli zapoznać się z ciekłą kopaliną - ropą naftową, poznać jej pochodzenie i skład oraz zastosowanie jako paliwa do oświetlenia, a także poznać konstrukcję lampy naftowej. Ponadto dzieci poznały metodę poszukiwania i eksploatacji ropy naftowej, rodzaje ropy naftowej, jak również produkty otrzymywane właśnie z ropy naftowej.

          • XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
            • XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. W naszej szkole postanowiliśmy przedłużyć jego obchody i przez kilka dni zarówno starsze dzieci, jak i młodsze na lekcjach matematyki uczciły to święto. Celem niniejszej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki, a w szczególności utrwalania umiejętności szybkiego mnożenia. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie „tabliczkowych zaległości” po wakacjach w przyjemny, niecodzienny sposób.

              Nauka przez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty, a jednocześnie sprawia wiele radości. Uczniowie klas IV-VIII rozpoczęli swoje zmagania z „Tabliczką Szczęścia”. Ich zadaniem było obliczanie wyników działań, a następnie odszyfrowanie haseł. Jedni dowiedzieli się, iż będzie to dla nich wspaniały rok, inni że czeka ich niezwykła przygoda, a jeszcze inni z mniejszym entuzjazmem przyjęli wiadomość przepowiedni, że wkrótce muszą odwiedzić dentystę. Nie zabrakło również gier i zabaw, ustawianie tabliczkowej piramidy kubeczkowej, gra karciana „tabliczkowa wojna”, czy zabawa z łyżeczkami. Tabliczka mnożenia zagościła także na jednej z lekcji informatyki, uczniowie klasy III wykonali w programie Paint projekty koszulek propagujących to jakże ważne święto.

              Nie spodziewaliśmy się, iż zabawy z tabliczką mnożenia mogą sprawić tyle szczęścia. Dzieci pracując w niewielkich grupach, z ogromnym zaangażowaniem ćwiczyły umiejętności matematyczne, ale także w przyjemny sposób mogły rywalizować ze sobą. Okazało się, że tabliczka mnożenia wcale nie jest taka straszna, trudna i nudna.   

              Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz zachęcamy do ciągłej powtórki tabliczki mnożenia, gdyż „tabliczkową wiedzę” sprawdzimy również w przyszłym roku!

          • Sprzątamy dla Polski
            • Sprzątamy dla Polski

            • 6 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 4. edycji akcji „Sprzątamy dla Polski”, pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Akcja ma na celu propagowanie eko-iicjatyw, a także odpowiedzialności i dbałości młodego pokolenia o lokalne środowisko.
              Szkoła włączyła się również w 29. akcję „Sprzątanie świata - Polska” pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”, którego organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Celem akcji jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa, a także inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
              Udział w tego typu akcjach to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw ekologicznych. Nawyki i zasady w trosce o środowisko, które dzieci i młodzież wypracuja już teraz , z pewnością zaowocują w przyszłości. 

          • Lekcja biblioteczna
            • Lekcja biblioteczna

            • W poniedziałek 10.10 odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy III. W trakcie godzinnego spotkania uczniowie mogli zobaczyć jaka jest specyfika pracy w bibliotece a także przypomnieli sobie zasady zachowania w tym miejscu.

              Trzecioklasiści dowiedzieli się również jakie są naukowe zalety czytania książek. Z materiałów, które czytali zrobili gazetkę biblioteczną, aby inni uczniowie też się dowiedzieli.

              Na koniec spotkania zostały zaprezentowane książki uczniów z poprzednich edycji konkursu "Moja własna książka" oraz ogłoszony konkurs następnej edycji. Zapraszamy do udziału uczniów klas 1-8!

          • Wycieczka
            • Wycieczka

            • 7 października klasa 8 wraz z wychowawcą udała się z wizytą do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie. Na miejscu uczniowie wzięli udział w dwóch testach, których wyniki mogą być wskazówką wyboru szkoły średniej. Nasza wizyta zbiegła się w czasie z organizowanym przez placówkę Dniem Funduszy Europejskich, dlatego też uczniowie otrzymali drobne upominki. Następnie udaliśmy się na  pyszne zapiekanki do „Bolka i Lolka". Jak już wszyscy posmakowali krośnieńskiego przysmaku, zwiedziliśmy okolice dworca. Przeszliśmy na wiadukt w nadziei ,że ujrzymy balony latające nad Krosnem, niestety nie udało się. Naszą wyprawę zakończyliśmy w Etnocenrum Ziemi Krośnieńskiej, które zwiedziliśmy z audioprzewodnikiem. Klasa miała okazję przenieść się w czasie i  poznać tradycje, zwyczaje, legendy, życie  i historię nawiązującą do polskich korzeni. Atrakcją były interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni oraz  sala legend, sala gier, wirtualna przymierzalnia, karaoke.

            • Nadziei Pola – sadzenie żonkili

            • Pola Nadziei to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symbolu nadziei i tworzeniu „pól nadziei". Kiedy wiosną zakwitną – są rozdawane w kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum. Kampania ta ma na celu szerzenie idei hospicyjnej, edukację i uwrażliwianie społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży, na los ludzi chorych i cierpiących. Nasza szkoła w tym roku aktywnie włączyła się w tę akcję.

              6 października Szkolne Koło Wolontariatu zasadziło na placu przy szkole 30 cebulek żonkili. Wiosną, kiedy rozkwitną piękne żonkile, będą rozdawane za datki na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum .

              Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję. 

          • Wirtualne zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau
            • Wirtualne zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau

            • W ostatnim tygodniu uczniowie klasy 8 uczestniczyli w wirtualnym zwiedzaniu obozu Auschwitz-Birkenau. To szczególne muzeum. jest miejscem pamięci ofiar jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości. Udział w tej wirtualnej wycieczce służy przede wszystkim  budowaniu świadomości, empatii i poznawania istoty człowieczeństwa.

              Link do tej ciekawej formy zwiedzania został udostępniony przez panią Annę Foks, która w przejmujący i ciekawy sposób zaprezentowała uczniom realia życia obozowego. Prezentacja stanowi kompendium wiedzy o historii nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz Auschwitz Birkenau.

              Uczniom została przybliżona geneza powstania obozu, historia bramy wjazdowej „Arbeit macht frei", powody dla których obóz został założony w Oświęcimiu oraz trudne realia codziennej egzystencji więźniów.

              Na koniec prezentacji autorka dokonała podsumowania w liczbach pokazującego szacunkowe rozmiary zbrodni hitlerowskich.

          • Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej
            • Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej

            • 6 października dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy 1 i 2 wybrały się na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Posadzie Zarszyńskiej.

              Dzieci zwiedzały Centrum, oglądały liście pod mikroskopem, korzystały z układanek oraz tworzyły prace plastyczne. Dzieci miały również okazję obejrzeć wystawy pięknych kolorowych motyli oraz owadów, które możemy spotkać w naszym kraju.

              Wspólnie spacerowaliśmy ścieżką w parku, zbierając jesienne skarby. Spotkanie zakończyło się ogniskiem, zabawą na placu zabaw i malowaniem na folii.

          • Sałatka owocowa
            • Sałatka owocowa

            • Dzieci z klasy "0"  na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, mandarynki, kiwi, brzoskwinie, winogrono oraz maliny. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie umyliśmy wszystkie owoce oraz oczywiście rączki. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Na koniec dodaliśmy jogurt naturalny. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała.

          • Dzień chłopaka
            • Dzień chłopaka

            • W piątek 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki zadbały o swoich kolegów składając życzenia oraz  wręczając upominki. Nie zabrakło też dobrej zabawy oraz uśmiechu na twarzy. Każdy chłopiec został nagrodzony medalem. Życzymy wszystkim chłopakom dużym i małym spełnienia marzeń, uśmiechu, radości, wspaniałych wrażeń i dużo miłości. Dużo słodyczy, życia pięknego i wszystkiego najlepszego!!!