Dnia 20 października uczniowie klas III – VIII uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do leżącej nieopodal miejscowości Krempna. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych uczniów, promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną oraz kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.
Magurski Park Narodowy to jeden z 23 parków znajdujących się na terenie naszego kraju. Park leżący w samym sercu Beskidu Niskiego utworzony został w 1995 roku, swoim zasięgiem obejmuje górne dorzecze Wisłoki. Na jego terenie znajduje się wiele ścieżek przyrodniczych i spacerowych.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był spacer ścieżkami parku. Wędrówkę rozpoczęliśmy w nieistniejącej już miejscowości Żydowskie. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała o genezie tego miejsca. Pomimo zniszczeń i upływu lat we wsi pozostały ślady działalności człowieka. Zachowały się liczne nagrobki z początku XX wieku oraz dwie kapliczki. O tym, iż kiedyś istniała tutaj mała osada łemkowska świadczą również drzewa owocowe w opuszczonych sadach, a opuszczone pastwiska zachwycają mozaiką kwiatów i pachnących ziół wabiących swoimi barwami i zapachami od wczesnej wiosny do jesieni. Uczniowie wspięli się na malowniczą górę Kiczera, na szczycie której rozciągały się rozległe panoramy widokowe. Wędrując ścieżkami lasu mogliśmy dostrzec mnóstwo drzew, które w obecnej porze roku gubiąc swe liście utworzyły piękny kolorowy dywan. W czasie wyprawy pani przewodnik opowiadając o kształtach liści i ich charakterystycznych cechach, sprawdzała znajomość nazw drzew. Najciekawszym punktem spaceru był moment, w którym dzieci rozpoznawały zwierzęta na podstawie tropów. Pracując w niewielkich grupach zmierzyli się z tym zadaniem, a rezultat był niezwykle zaskakujący, gdyż jednej z grup udało się bezbłędnie przyporządkować wszystkie ślady przedstawionych zwierząt. Gdy nasz spacer zbliżał się ku końcowi, na dzieci czekał kolejny konkurs, który związany był z kolei z rozpoznawaniem liści. Jednak każdy z niecierpliwością czekał na ostatni punkt wędrówki, jakim było ognisko i ciepła kiełbaska. Po tak wyczerpującym spacerze w dość chłodnej porze dnia, każdy chciał odpocząć przy ognisku.
Następnie udaliśmy się do muzeum, którego największą atrakcją jest sala ekspozycji ukazująca przyrodę Magurskiego Parku Narodowego. Na wystawach mogliśmy podziwiać krajobrazy, rośliny i zwierzęta parku w różnych porach roku. W ośrodku edukacyjnym wykonano rekonstrukcję beskidzkiego środowiska naturalnego, odtworzono m.in. leśny strumień osadzony w jesiennym krajobrazie. Ogromną uwagę uczniów przykuły interaktywne narzędzia pobudzające do poszukiwań i zachęcające do odkrywania przyrody wszystkimi zmysłami. Dzieci mogły wysłuchać opowieści o zwierzętach, wysłuchać śpiewu ptaków i odgłosu innych zwierząt, mogły przenieść się w wirtualny nocny spacer po lesie oraz mogły poznać wiele ciekawych atrakcji tego urokliwego miejsca.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Muzeum Historycznym w Dukli. Uczniowie podziwiali skansen broni ciężkiej, w skład którego wchodziły m.in. wyrzutnie rakiety, armaty, działa, hałbice oraz czołg. Dzieci mogły zobaczyć eksponaty związane z historią Polski, jak i historią ziemi dukielskiej.