W maju 2022 roku odbyły się V Mini Mistrzostwa Świata w piłce nożnej o puchar Burmistrza Gminy Rymanów. Nasi uczniowie wzięli udział w rozgrywkach dwóch roczników: 2011 i 2009. Turniej, rozgrywany na stadionie w Rymanowie, zakończył się dla nas odpowiednio III i IV miejscem. Warto dodać, że graliśmy mocno odmłodzonymi składami. Stawiamy na przyszłość :) Szymon Polak zdobył tytuł najlepszego bramkarza turnieju. Gratulujemy!
Projekt „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki"
Dziecięca ciekawość i przenikliwość są najważniejsze. Wciąż zaskakują pytaniami, a ich ciekawość jest niezaspokojona. Chcą odkrywać świat, wiedzieć co, jak i dlaczego: Natalka i Antek to bohaterowie najnowszego projektu, którego celem jest wsparcie innych dociekliwych dzieciaków. Uczniowie drugich klas w roku szkolnym 2021/2022 mogli zgłębiać świat matematyki w nieszablonowy sposób.
Głównym celem projektu było zaprzyjaźnienie dzieci z matematyką. Budowanie świadomości, że jest ona obecna we wszystkich dziedzinach życia, otacza nas na co dzień. Natalka i Antek zachęcali dzieci do poznawania matematyki poprzez wykonywanie zadań, ale nie tych z podręcznika. Ich nauczycielka krok po kroku wprowadzała ich w świat wielkiej matematyki.
Projekt składał się z czterech pojedynczych modułów, a każdy z nich dotyczył zastosowania matematyki w innych dziedzinach życia. Pierwszym modułem była „Matematyka w kuchni", drugim „Matematyka w technice", kolejna „Matematyka w mieszkaniu" i ostatni moduł to „Matematyka w sklepie". Podczas odkrywania kolejnych modułów dzieci uczyły się odważania potrzebnej ilości składników, budowania karmników, projektowania pokoju czy sporządzania listy zakupów.
Te niecodzienne lekcje matematyki były dla dzieci nowym, ciekawym doświadczeniem i dostarczyły im niemało radości oraz aktywności w kolejnych dziedzinach życia.
Matematyka wciąż czeka na odkrycie!
Dzień Mamy i Taty
8 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji pięknego święta jakim jest Dzień Matki i Dzień Ojca. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i ruchowych. W pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny - wiersze, piosenki, tańce i życzenia dla kochanych rodziców. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W Naszej Szkole tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Uczniowie oddziałów przedszkolnych i i klas I -II uczestniczyli w zabawach zorganizowanych przed szkołą: były tańce, zabawy z chustą, malowanie brokatowych tatuaży, puszczanie baniek mydlanych, spotkanie ze strażakami oraz wspólne ognisko i poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień, który obfitował w mnóstwo pozytywnych wrażeń będzie mile wspominany przez dzieci.
16
Wyjście na ognisko z okazji Dnia Dziecka
Uczniowie starszych klas, korzystając ze sprzyjającej pogody, wybrali się pieszo na ognisko do Pastwisk. Po godzinnym marszu dotarliśmy w piękne miejsce nad rzeką Wisłok. Na miejscu każda klasa miała za zadanie zbudować palenisko i samodzielnie rozpalić ognisko. Dzięki uprzejmości Rady Rodziców mieliśmy zapewnioną kiełabsę. Oprócz aspektów kulinarnych, nieodzownym dodatkiem do takich wypraw są zawsze zachwycające krajobrazy naszych okolic i oczywiście bolące nogi . Uczestnicy jednak wykazali się dobrą kondycją pokonując trasę bardzo sprawnie.
2
Karta – przepustka do dwóch kółek...
W dniach 27- 28 maja 2019r. uczniowie klasy IV naszej szkoły przystąpili do ostatniego etapu egzaminu na kartę rowerową – egzaminu praktycznego tj. kontrolowanej jazdy na terenie Miasteczka Rowerowego. Wcześniej wszyscy uczniowie klasy 4 zaliczyli pozytywnie część teoretyczną egzaminu, która polegała na rozwiązaniu testu zawierającego 20 pytań w czasie 45 minut ( chętni mogli poprawić swoje pierwsze osiągnięcia punktowe).
W dniu 21.05.2022r. w godzinach 18.00-20.00 dla wszystkich chętnych zorganizowano warsztaty rowerowe obejmujące m.in. technikę jazdy rowerem i zrealizowanie jazdy testowej( próbnej) przed praktyczna częścią egzaminu do uzyskania Karty Rowerowej- zgłosili się wszyscy czwartoklasiści !!! ( Brawo)
Egzamin w swej części realizowanej na terenie Miasteczka Rowerowego wymagał, by uczniowie musieli wykazać się praktycznym zastosowaniem znajomości przepisów ruchu drogowego (m.in. tak znaków pionowych jak i poziomych) , techniką sprawnej jazdy na rowerze obejmującej m.in. następujące manewry:
- włączanie się do ruchu drogowego
- płynne ruszanie z miejsca, pokonywanie progu zwalniającego ( to nowość w tym roku!)
- skręcanie w lewo
- jazda po rondzie
- skręcanie w lewo
- jazda wydzielonym pasem ruchu,
- pokonywanie przejścia dla pieszych
- zawracanie, jazda po „ósemce”
- upewnienie się o możliwości kontynuowania jazdy
- hamowanie i zatrzymanie w wydzielonym miejscu.
Zdającym towarzyszyły silne emocje, w tym roku słońce nie zawiodło – deszcz i chmury
szerokim łukiem ominęły Głębokie.
Egzamin zaliczyli wszyscy uczniowie, nie odnotowano żadnych niebezpiecznych zdarzeń – kolizji, upadków. Każdy ze zdających uczniów w trakcie egzaminu – jazdy był wyposażony w kask rowerowy (co ważne – odpowiednio dopasowany i założony).
Uczestnik, który biorąc pod uwagę część teoretyczną i praktyczną uzyskał największą liczbę punków - otrzymał specjalna nagrodę od Dyrektora . W tym roku kask rowerowy otrzymała Milena. Gratulujemy również Weronice, Jakubowi, Emilii i Gabrysiowi.
Radość zdających po pozytywnym zaliczeniu jazdy egzaminacyjnej nie dała się ukryć,
zastąpiła wcześniejsze skupienie i malutki, a może większy stres- obawę.
Warto było się trudzić, by uzyskać swoje pierwsze prawdziwe „prawo jazdy” – upoważniające do samodzielnego poruszania się po drogach publicznych rowerem.
Rodziców prosimy o kask rowerowy dla swoich pociech – ochrona głowy to jak poduszka powietrzna w samochodzie - wszyscy wolą ją mieć w przypadku wypadku.
Ewa Potasiewicz
Wycieczka do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza
Uczniowie klas III –VIII uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do Baranowa Sandomierskiego oraz Sandomierza. Celem wycieczki, którą zorganizowano 9 maja 2022 roku, było rozbudzenie zainteresowań uczniów historią, kulturą i tradycją własnego kraju oraz kształcenie poczucia troski o jego dziedzictwo, a jednocześnie kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.
W Baranowie Sandomierskim zwiedzający poznali historię renesansowego zamku nazywanego „małym Wawelem”. To dawna siedziba rodu Leszczyńskich, światowej klasy zabytek, który od dziesięcioleci przyciąga turystów i miłośników historii.
Kolejnym punktem wycieczki był Sandomierz. Zwiedzanie uczniowie rozpoczęli od wejścia na szczyt Bramy Opatowskiej, wzniesionej przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. To jedna z czterech bram wjazdowych do Sandomierza, wchodzących w kompleks murów obronnych miasta. Z tarasu widokowego mieli okazję podziwiać niepowtarzalną panoramę miasta.
Następną atrakcją było przejście Podziemną Trasą Turystyczną słynnymi lochami z przełomu XV/ XVI wieku, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze miejsce trasy przebiega dwieście metrów pod płytą Rynku. Długość chodników to 470 metrów.
Sandomierskie lochy owiane są legendami. Według jednej z nich zginęła tam Halina Krępianka, ratując miasto przed Tatarami. Podziemia, które w burzliwej historii Sandomierza były schronieniem dla mieszkańców, stały się też przyczyną wielu katastrof budowlanych. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się Zbrojownia rycerska, gdzie doszło do spotkania ze „średniowiecznym rycerzem”, który z humorem opowiedział dzieje miasta. Uczniowie usłyszeli ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi oraz poznali szczegóły mody średniowiecznej. Zwiedzając zbrojownię rycerską Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, mieli oni okazję obejrzeć i przymierzyć zbroje i suknie księżniczek oraz wziąć do ręki miecz lub topór.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili też Muzeum Świat Ojca Mateusza, w którym wszystkie pomieszczenia zostały zaaranżowane na wzór serialowych wnętrz z użyciem oryginalnych elementów scenografii. Na powierzchni trzystu metrów kwadratowych stworzono przestrzeń, która wiernie oddaje klimat z najbardziej popularnych miejsc serialu filmowego Ojciec Mateusz. Uczniowie zobaczyli kościół, pokój biskupa, plebanię, posterunek policji i celę. Niecodzienną atrakcją tego miejsca są naturalnych rozmiarów postaci woskowe przedstawiające aktorów. Można tam zobaczyć księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula.
Kolejnym etapem wycieczki był spacer lessowym wąwozem. To Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, jedna z największych atrakcji turystycznych Sandomierza. Ma długość około pół kilometra, a jego ściany wznoszą się na wysokość nawet 10 metrów. Potężne lessowe ściany, z odsłoniętymi korzeniami w jednym miejscu, a w innych częściach mniej strome i porośnięte drzewkami, zrobiły na uczniach duże wrażenie.
Podopieczni przygodę w Sandomierzu zakończyli rejsem statkiem po Wiśle, skąd jeszcze raz mogli podziwiać panoramę miasta.
Wyjazd do Sandomierza był nie tylko wycieczką krajoznawczą ale też żywą lekcją historii Polski.
Wycieczka do Kunowej
18 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-2 wybrały się na wycieczkę edukacyjną do „Wioski indiańskiej i mini ZOO" w Kunowej. Na początku uczniowie zostali powitani przez gospodarza w tradycyjnym stroju indiańskim , który oprowadził nas po mini zoo gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. lamę, kangura, myszojelenia, kózkę kameruńską, papużki. Wkraczając do wioski dzieci wykonały dla siebie opaskę indiańską oraz zostały pomalowane w indiańskie barwy. Nie zabrakło atrakcji przy muzyce oraz różnych konkurencji np. wyścigi w workach. Po licznych zabawach na dzieci czekały pieczone kiełbaski z ogniska oraz herbata. Po posiłku dzieci mogły zjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni i pojeździć na kucyku. Dzieci wspaniale spędziły czas w malowniczej wiosce, korzystając z uroków przyrody która ją otacza. Uczniowie chociaż zmęczeni jednogłośnie stwierdzili, że bardzo chętnie wrócą do Kunowej!
16
Majowe święta – dni, o których należy pamiętać
Majowe święta dla wszystkich Polaków na świecie są wpisane w tożsamość narodową. W każdej polskiej szkole, kolejne rocznice tych ważnych, państwowych świąt obchodzone są bardzo uroczyście. Śpiewane są podniosłe pieśni i recytowane patriotyczne wiersze. Celem tych wszystkich działań jest kształtowanie szacunku do własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej. Uroczyste ich obchodzenie stało się już tradycją narodową. Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej.
By przybliżyć znaczenie świąt państwowych: Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja, uczniowie klasy szóstej zaprezentowali krótki program artystyczny.
Podróż, jaką odbyliśmy w czasie, na długo pozostanie w pamięci każdego z nas, a piosenka Jana Pietrzaka „Taki kraj” wykonana przez uczennicę klasy ósmej, Żanetę Zając będzie już zawsze rozbrzmiewała w naszych sercach i głowach i przypominała nam, że „ tu nasze miejsce, to nasz kraj”.
Dziękujemy uczniom za zaangażowanie. Słowa podziękowania kierujemy też do chłopców z klasy siódmej, którzy dla potrzeb naszego przedstawienia, użyczyli nam swoich głosów i wcielili się w posłów pracujących nad uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
3
Rowerzyści, Rodzice, Kandydaci do uzyskania karty rowerowej - wprowadź koła w ruch !!!
I tak minął rok, od otwarcia Miasteczka Rowerowego w Głębokiem. Czas i warunki atmosferyczne wymusiły podjęcie niezbędnych prac konserwacyjnych – bo przecież dla każdego użytkownika precyzyjnie wyznaczone pasy ruchu, łuki, ronda, ósemki, przejścia dla pieszych, miejsca warunkowego i bezwzględnego zatrzymania się, oznaczenie szlaków – bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo rowerzysty.
Dzięki wsparciu:
Pana Burmistrza Wojciecha Farbańca – poprzez udostępnienie zdemontowanego progu zwalniającego znajdującego się dyspozycji ZGK
Pana Janusza Dabrowskiego Sołtysa Głębokiego - poprzez zakupienie odpowiedniej farby „drogowej”
Pani Ewie P. nauczycielowi techniki w SP Głębokie i Wiesławowi P. - poprzez przekazanie odpowiednich komponentów uzupełniających, farb do oznaczenia tras i wykonanie niezbędnych pra konserwacyjnych i montażowych .
Miasteczko Rowerowe zaopatrzono w odpowiednio trwały Regulamin korzystania z obiektu, dodatkowo w tym roku uzupełniono jego wyposażenie o montaż progu zwalniającego- tak, by każdy rowerzysta miał możliwość nauczenia się pokonywania tego rodzaju obiektu drogowego. Przypominamy o udostępnieniu w Miasteczku Rowerowym 4 odpowiednio oznakowanych tras – łatwej, średniej, trudnej i bardzo trudnej.
Mamy nadzieję, że tak jak ubiegłego lata i jesieni fanów jazdy rowerem na terenie Miasteczka Rowerowego będzie równie dużo, coraz więcej !!!, szczególnie w okresach popołudniowych i wekendowych – mniejszego nasłonecznienia.
Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników dróg – rowerzystów proponujemy możliwość skorzystania z fachowej pomocy – obejmującej technikę jazdy i odbycie jazdy testowej- kontrolnej przed uzyskaniem Karty Rowerowej w następujących
7 terminach:
maj: 13, 21,28
czerwiec: 4, 11, 18, 25
każdorazowo w godzinach: 18.00-20.00.
Przypominamy i zachęcamy wszystkich do korzystania w trakcie jazdy rowerem minimum z kasku rowerowego, tak na terenie Miasteczka Rowerowego jak również w każdym innym miejscu- „Masz kask – chronisz rozum ( głowę), Masz rozum ( jesteś przewidujący) – masz kask”
rowerowa fanka Ewa Potasiewicz
Dzień Ziemi!
W dniu 30 kwietnia 2022 roku w ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie uczniowie klas IV – VIII wraz z nauczycielami wyruszyli do pobliskiego lasu na zajęcia terenowe pod hasłem „Las i jego mieszkańcy”. Wędrując leśnymi ścieżkami, uczniowie rozwiązywali zadania o treściach przyrodniczych: przedstawiali warstwową budowę lasu, nazywali gatunki roślin i zwierząt napotkanych w lesie, dokonywali obserwacji ściółki i jej mieszkańców. Wszystkie odpowiedzi i rozwiązania zadań młodzi badacze przyrody nanosili na karty pracy. Zwieńczeniem zajęć było wspólne ognisko oraz słodki poczęstunek.
Uczniowie klas starszych próbowali swych sił w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej w konkursie wiedzy o powietrzu i zmianach klimatu organizowanego przez NASK- Państwowy Instytut Badawczy. Młodzież w składzie: Maja Szczęsna, Żaneta Zając, Karolina Stapińska, Kamila Oleniacz, Michał Zięba, Filip Urbanik, Jakub Urbanik, Dominik Węgrzyn, Ksawery Capko przystąpili do pierwszego etapu. Sukces i awans do kolejnego etapu należał do Kamili Oleniacz, Karoliny Stapińskiej, Jakuba Urbanika i Dominika Węgrzyna. Gratulujemy!!
Uczniowie angażując się w różne działania ekologiczne i przyrodnicze uczą się dbałości o przyrodę oraz kształtują dobre nawyki.
12
Dzień Ziemi w przedszkolu
22 kwietnia nasza planeta obchodzi swoje imieniny. Dzieci z oddziałów przedszkolnych zastanawiały się tego dnia, jaki prezent mogą sprawić Ziemi. Rzem ze swoimi paniami postanowiły, że nauczą się segregować śmieci, stworzyły kodeks młodego ekologa, wysłuchały pouczającego opowiadania o tym, jak zachowywać się w lesie.
Maluchy rozpoczęły ten dzień od multimedialnej podróży, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Dzieci wykonały pracę plastyczną - ekologiczną kulę ziemską.
6
Wesołych Świąt
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy wiosenne życzenia,
aby w czas Święta Paschy w Waszych sercach,
rodzinach i domach zagościła radość, spokój
i wielka nadzieja odradzającego się życia.Dyrekcja i społeczność
SP Fundacji „Elementarz” w Głębokiem
Pola Nadziei
„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem". /Dante Alighieri/
„Pola Nadziei" to akcja na rzecz ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Gdy pomagamy chorym, przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.
Symbolem akcji jest kwiat żonkila - międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych.W Niedzielę Palmową tj. 10 kwietnia br. już tradycyjnie w tym dniu wolontariusze Naszej Szkoły propagowali ideę opieki hospicyjnej i wolontariatu, a także zbierali fundusze na potrzeby podopiecznych Krośnieńskiego Hospicjum wręczając każdemu ofiarodawcy kwiat żonkila w zamian za okazane serce i przysłowiowy „grosik" wrzucony do puszki.
Udało się zebrać 1146 zł. Bardzo dziękujemy za udział w akcji.
Odwiedziny Andrzeja Szczęsnego
7.04.2022 naszą szkołę odwiedził niezwykły bohater Andrzej Szczęsny ,Mistrz Polski w slalomie oraz wicemistrz w slalomie gigancie. Podczas spotkania z uczniami klas I – VIII opowiedział o niesamowitej historii swojego życia.
Nasz gość zadebiutował w międzynarodowych zawodach sportowych w roku 2000. W 2004 zajął 5 miejsce w slalomie gigancie na mistrzostwach świata. Znajdował się w kadrze na Igrzyska Paraolimpijskie w Turynie i Vancouver.
25 kwietnia 2015 zwyciężył w I edycji programu rozrywkowego „Celebrity Splash!”. Trudno zliczyć i wymienić wszystkie osiągnięcia tego sportowca.
Andrzej Szczęsny został chorążym polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Po powrocie ogłosił zakończenie kariery sportowej, co nie oznacza końca ze sportem. Andrzej dalej ma zamiar być antywny fizycznie.
Dziękujemy za wizytę w naszej szkole i przekazaną pozytywną energię.
Konkurs Talentów Przedszkolnych „O nagrodę Pluszowego Misia"
W dniu 06.04.2022r. w Rymanowie odbył się konkurs Talentów Przedszkolnych „O nagrodę Pluszowego Misia". Konkurs był adresowany do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Celem konkursu była promocja alternatywnych form spędzania wolnego czasu, rozwijanie kreatywności przedszkolaków, umożliwienie prezentacji swoich pasji, talentów, zdolności.
Dzieci z młodszego oddziału przedszkolnego wystąpiły z inscenizacją „Najmniejszy krasnalek" natomiast dzieci z klasy „O" wystąpiły z utworem pt. „ Marzenie biedronki" obie grupy otrzymały wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych.
Dzień marchewki
4 kwietnia nasze przedszkolaki świętowały Dzień Marchewki. Celem tego dnia było promowanie zdrowego stylu życia, uświadamianie dzieciom znaczenia spożywania warzyw dla zdrowia, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie. W tym dniu dzieci ubrały się na pomarańczowo oraz przyniosły do przedszkola piękne okazy marchewek. Nie zabrakło zabaw i tańców z marchewką. Zakończeniem naszego świętowania było wykonanie pracy plastycznej - pięknej marchewki.
Zaginiony Świat
Dzięki współpracy nawiązanej przez naszą szkołę z Internetowym Teatrem uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III mogli w piątek 25 marca od godziny 9.00 uczestniczyć w przedstawieniu Online pt. ,,Zaginiony Świat".
,,Zaginiony Świat" to widowisko, które pokazuje, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach. Internetowy Teatr proponuje młodym widzom z miejscowości oddalonych od dużych miast uczestnictwo w kulturze i cykliczne spektakle, przygotowywane przez najlepsze polskie teatry, więc na pewno uczniowie obejrzą jeszcze wiele ciekawych przedstawień.
Lekcja o Ukrainie
W dniu 25 marca mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Pana Michała, który pochodzi z Ukrainy. Nasz gość mieszka w Polsce już od kilku lat. Od czasów gimnazjum uczył się w Michalickim Zespole Szkół w Miejscu Piastowym, a obecnie studiuje na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Na początku spotkania wysłuchaliśmy hymnu Ukrainy, a następnie nasz prelegent przybliżył nam historię uzyskania przez jego kraj niepodległości oraz opowiedział o znaczeniu symboli narodowych. Niezwykłe wrażenie wywarły na nas zdjęcia i filmy przedstawiające piękno krajobrazu ukraińskiego oraz opowieści o najbardziej znanych zabytkach tego kraju. Mieliśmy również okazję zapoznać się z kulturą, zwyczajami oraz popularnymi potrawami naszych wschodnich sąsiadów. Na koniec Pan Michał udzielił nam lekcji języka ukraińskiego, podczas której przedstawił pisownię oraz brzmienie zwrotów takich jak: dzień dobry, do widzenia, przepraszam, dziękuję, jak się czujesz. Nie zabrakło również pytań dotyczących narodu ukraińskiego oraz rodzinnych historii Pana Michała.
Serdecznie dziękujemy Panu Michałowi za niezwykle ciekawą prelekcję, jaką wygłosił w naszej szkole. Miejmy nadzieję, że sytuacja w Ukrainie wkrótce się uspokoi, a mieszkańcy będą mogli czuć się bezpiecznie.
Wiosenne sprzątanie
W trosce o czystość środowiska lokalnego, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Wiosenne Sprzątanie” zorganizowanej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie. Akcja miała na celu poszerzenie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska w naszej gminie.
We wtorkowe przedpołudnie, 29 marca br. wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami, zaopatrzeni w odpowiednie rękawice oraz worki do zbiórki odpadów, wyruszyli zbierać śmieci zalegające poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Po zbiórce uczestnicy akcji
„Wiosenne Sprzątanie” otrzymali drobny poczęstunek ufundowany przez restaurację „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie.
Uporządkowanie nieczystości w najbliższym otoczeniu w znaczący sposób poprawi walory naszego regionu, a przede wszystkim zbuduje w dzieciach i młodzieży jeszcze większą świadomość ekologiczną.
Archiwum Aktualności