W ramach akcji MEiN "Szkoła pamięta" uczniowie klasy 8 na lekcji historii poznawali genezę zbliżających się świąt listopadowych, a więc Święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Uczniom przybliżona została polska tradycja tych świąt i zwyczaje związane z ich obchodami. Nie zabrakło również nawiązania do obyczajów i obrzędów ludowych, w których te święta mają swoje korzenie. Na koniec lekcji dla uczniów przygotowany został quiz i krzyżówka. Stanowiły one podsumowanie poznanych informacji na temat świąt przypadających na 1 i 2 listopada.
Pasowanie na ucznia
20 października 2021 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie kluczem przez Panią Dyrektor. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
XXVIII Turniej Wiedzy Ekologicznej za nami – gratulacje dla całej drużyny!
W dniu 21 października 2021r w Rymanowie odbył się XXVIII Turniej Wiedzy Ekologicznej, którego organizatorem był miejscowy Gminny Ośrodek Kultury. W konkursie wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół z terenu naszej gminy.
W skład drużyny Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem weszli uczniowie: Żaneta Zając, Filip Rodzinka, Jakub Urbanik i Dominik Węgrzyn. Turniej został rozegrany w trzech kategoriach: konkurs plastyczny „Ekologia”, wypracowanie o tematyce przyrodniczej oraz konkurs wiedzy ekologicznej. Nasza drużyna doskonale poradziła sobie w etapie zmagań wiedzy ekologicznej. W konkursie wiedzy Dominki Węgrzyn zdobył III miejsce. Wyróżnienie w konkursie plastycznym otrzymali: Karolina Stapińska i Filip Rodzinka oraz Jakub Urbanik wyróżnienie za wypracowanie tematyczne ekologiczne. W rozgrywkach konkursowych swoich sił spróbowali również uczniowie: Michał Zięba, Kacper Urbanik i Filip Urbanik. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami, książkami oraz rzeczowymi nagrodami.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników oświaty. Z tej okazji uczniowie klas VII-VIII przygotowali krótki program artystyczny, aby wyrazić wdzięczność za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. W kierunku tych, którzy tego dnia obchodzą swoje święto popłynęło wiele ciepłych słów pełnych podziękowań zarówno ze strony dzieci, jak i przedstawicieli Rady Rodziców. Na zakończenie głos zabrała pani Izabela Sołtysik – Dyrektor naszej szkoły, dziękując pedagogom, pracownikom obsługi i administracji za ich pracę oraz trud wkładany w jej wykonanie, a także życząc im wielu sukcesów zawodowych, pociechy z uczniów oraz dużo wytrwałości i cierpliwości.
XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
1 października 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem niniejszej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania matematyki, a w szczególności utrwalania umiejętności szybkiego mnożenia. Dzięki niej uczniowie trochę w nietypowy sposób mogli powtórzyć sobie podstawowe działania, przyswoić je lub uzupełnić, w zależności od tego, na jakim poziomie znajomości tabliczki mnożenia się znajdują. Uczniowie zmierzyli się z grami, rebusami, zagadkami, zadaniami pisemnymi oraz ustnymi, a wszystko po to, by powtórzyć tabliczkę mnożenia doskonale się przy tym bawiąc. Akcja ta była świetną okazją dla dzieci do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz zachęcamy do ciągłej powtórki tabliczki mnożenia, gdyż „tabliczkową wiedzę” sprawdzimy również w przyszłym roku!
Informacja
Informujemy, że dzień 14 października 2021 jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Tego dnia nie odbywają się zajęcia lekcyjne.
Dnia 15 października zajęcia odbywają się zgodnie z planem.
Wycieczka do Jeziorek Duszatyńskich
W dniu 29 września 2021r uczniowie klas od III – VIII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Jeziorek Duszatyńskich. Pierwszym etapem naszej wyprawy była wizyta w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy oraz w Izbie Pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie czerwonym szlakiem z Duszatyna powędrowaliśmy w kierunku jeziorek - osobliwości przyrodniczych Bieszczadów. Na szlaku podziwialiśmy niewielką kaskadę położoną wśród drzew-pomnik przyrody Wodospad na potoku Olchowatym. Po ponad godzinnej wędrówce dotarliśmy do celu wyprawy – dolne i górne jeziorko osuwiskowe na zboczu Chryszczatej. Uczniowie zadowoleni, pełni uśmiechu wrócili do domu i już szykują nogi na następne wędrówki.
5
Kartka urodzinowa dla Blanki. Uczniowie z Głębokiego we wzruszającej akcji.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem wzięli udział w niezwykłej akcji. Zrobili kartki urodzinowe dla pewnej dziewczynki, która chciałaby, aby w dniu jej urodzin przyszedł do niej listonosz z niezliczoną ilością kartek urodzinowych.
„Blanka już niedługo skończy cztery lata. Niespełna rok temu zdiagnozowano u niej glejaka mózgu. Dzieci w jej wieku marzą o tym, by dostać na urodziny rower lub hulajnogę.”
Ale nie Blanka… I tak właśnie zrodził się pomysł, by każdy indywidualnie zrobił dla małej solenizantki wyjątkową kartkę.
Nasi uczniowie, i to nie tylko Ci działający w Szkolnym Kole Wolontariatu , ale i młodsi stanęli na wysokości zadania. Zrobili przepiękne prace, wykorzystując różnorakie materiały. Było nie tylko kolorowo, ale i świecąco od brokatu, a pomysły były wspaniałe!
Wycieczka młodszych uczniów do Iwonicza Zdroju
W poniedziałek 27 września, dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy I i II wybrały się wraz ze swoimi wychowawcami na wycieczkę krajoznawczą do Iwonicza Zdroju.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie huty szkła „Sabina” w Rymanowie. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć proces powstawania szkła artystycznego.
Kolejno wybraliśmy się na spacer po deptaku w Iwoniczu Zdroju, posłuchaliśmy legendy o źródełku „Bełkotka” - jednym z najstarszych w tym słynnym uzdrowisku.
Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Zagrody Etnograficznej w Rogach. Celem tej wizyty było pokazanie dzieciom przedmiotów używanych w życiu codziennym przez nasze babcie i dziadków.
Na zakończenie naszej przygody zorganizowaliśmy ognisko z pieczeniem pysznych kiełbasek.
7
„Podróż po Polsce ze smokiem Grubciem”
Innowacja pedagogiczna „Podróż po Polsce ze smokiem Grubciem” ma za zadanie rozbudzić zainteresowania czytelnicze u dzieci w wieku przedszkolnym oraz pozwolić im nie tylko na poznanie treści legend, ale również na poznanie historii naszego kraju, tradycji i zwyczajów narodowych.
23 września dzieci z przedszkola i zerówki zapoznały się z legendą „O Lechu, Czechu i Rusie” dzięki czemu dowiedziały się jak wyglądały początki powstania państwa polskiego oraz poznały symbole narodowe.
5
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka co roku przypada na 20 września. Dzień ten dostarcza dzieciom okazji do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły od wspólnego zaśpiewania Hymnu Przedszkolaka. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały kółkami do celu, chodziły z woreczkami na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz bawiły się balonami. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Zakończeniem naszej zabawy był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
6
Wyprawka dla przedszkola i klasy "0"
Każdy przedszkolak powinien mieć:
- kredki ołówkowe i woskowe,
- farby,
- blok rysunkowy biały i kolorowy,
- klej,
- nożyczki,
- zeszyt czysty i w kratkę (klasa "0"),
- obuwie na zmianę,
- chusteczki higieniczne,
- ubranie na zmianę (oddział przedszkolny),
- strój na wychowanie fizyczne (klasa "0").
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Msza Święta dla wszystkich uczniów i przedszkolaków w kościele Parafialnym w Głębokiem odbędzie się w środę 1 września o godz. 9:00.
Po Mszy Św. zapraszamy na spotkania z wychowawcami w klasach.
Do szkoły mogą wejść rodzice oddziału przedszkolnego, klasy "0", oraz klasy I.
Spotkanie z uczniami i rodzicami klasy I odbędzie się na sali gimnastycznej, a oddziałów przedszkolnych w ich salach.
Informacja w sprawie realizacji Programu Dobry Start (tzw 300+)
Od roku szkolnego 2021/2022 jednorazowe świadczenie 300 zł
w ramach Programu „Dobry Start” przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski wyłącznie w formie elektronicznej można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021r. za pośrednictwem:- portalu PUE ZUS
- portalu Empatia
- bankowości elektronicznej
ZUS wypłaci świadczenie na konto bankowe wskazane we wniosku.
Osoby, które nie mają profilu PUE lub mają problem ze złożeniem wniosku drogą elektroniczną mogą skorzystać z pomocy eksperta ZUS w dniu 10 września 2021r. w godz. 9 – 12 w siedzibie GOPS Rymanów ul. Dworska 42 (II piętro pok. Nr 18)
Bezpieczne wakacje
Wakacje to czas odpoczynku i zabawy. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Oto kilka zasad, które warto zapamiętać, żeby wakacje były bezpieczne i przyjemne:
ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI:
- Nie kąp się w miejscach niedozwolonych - korzystaj tylko ze strzeżonych kąpielisk, gdy wywieszona jest biała flaga
- Kąp się tylko w obecności dorosłych
- Nigdy nie skacz do wody o nieznanym dnie
- Nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie po długim przebywaniu na słońcu
- Nie rób hałasu - ratownik może nie usłyszeć czyjegoś wołania o pomoc
WYCIECZKA W GÓRY, DO LASU:
- Przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody
- Zaopatrz się w apteczkę i telefon komórkowy
- Weź ze sobą ciepłe ubranie, jedzenie i napoje
- Nigdy nie schodź ze szlaku i nie oddalaj się od grupy
- Uważaj na kleszcze i owady, chroń się przed nimi odpowiednim ubraniem i preparatami odstraszającymi.
- Nie zbieraj grzybów, jeśli nie jesteś pewny czy są jadalne
- Maszerując przez las, nie zostawiaj w nim śmieci, zwłaszcza szklanych butelek. Padające przez nie promienie słoneczne mogą wywołać ogień. Zaś ogniska można rozpalać tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Uważaj na zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i domowe.
- Jeśli zaskoczy Cię burza, to nie chowaj się pod drzewami. One przyciągają pioruny. Jak najszybciej schowaj się w jakimś budynku. Wyłącz telefon komórkowy.
- Z uwagi na zbliżający się okres letni przypominamy o potencjalnym niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą zetknięcie z barszczami kaukaskimi (m.in. barszcz Sosnowskiego), które skutkuje m.in. poparzeniami skóry.
BEZPIECZNE OPLANIE:
- Nie przebywaj zbyt długo na słońcu
- Stosuj kremy z filtrami ochronnymi
- Noś nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne
- Pij dużo wody niegazowanej
AKTYWNY WYPOCZYNEK:
- Zakładaj kask zawsze, gdy jeździsz na rowerze, rolkach czy deskorolce
- Przestrzegaj przepisów drogowych
- Bądź widoczny na drodze - miej odblask
WAKACJE W DOMU:
- Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.
- Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:
1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
3) ogień – możesz spowodować pożar,
4) woda – możesz zalać mieszkanie,
5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.OBCY PUKA DO TWOICH DRZWI:
- Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
- Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!
ZASADY KORZYSTANIA Z INTERNETU:
- Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem - internetową ksywą.
- Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
- Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
- Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Jeżeli nie jesteś pełnoletni, pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
- Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary
WAŻNE TELEFONY
112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Rekrutacja 2021/2022
Oddziały przedszkolne w roku szkolnym 2021/22 będą liczyły:
- 3,4,5 - laki (dzieci młodsze) - 17 dzieci (sytuacja lokalowa nie pozwala przyjąć większej ilości dzieci).
- 5,6 latki (dzieci starsze) - 10 dzieci.
W oddziale przedszkolnym dzieci młodszych brak wolnych miejsc.
MIASTECZKO ROWEROWE – „Mamy to”
W dniu 14.06.2021r. otwarto ” Miasteczko Rowerowe”w Głębokiem na obszarze przylegającym bezpośrednio do Domu Ludowego i w bezpośredniej Bliskości Szkoły Podstawowej w tej miejscowości. Pomimo trwającej epidemii, utrudnień i mało sprzyjających okoliczności udało się zrealizować ważny projekt, który dotyczy bardzo istotnej sprawy: bezpieczeństwa oraz aktywnego spędzania wolnego czasu – tak istotnych w aktualnej rzeczywistości, dla uczniów, rodziców, nauczycieli i innych osób zamieszkujących lub przebywających okresowo w Głębokiem.
Projektu tego na pewno nie można byłby zrealizować, gdyby nie jednoczesne zaangażowanie i życzliwość wielu osób. Zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami- przedmiotem nauczania obejmującym zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i uzyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych warunkujących uzyskanie karty rowerowej – inicjatorem tego przedsięwzięcia była pani Ewa – nauczyciel m.in. przedmiotu technika. A jak do tego doszło ?
Z relacji Pani Ewy:
„ We wrześniu ub.r. rysując z mężem kredą na placu przed Domem Ludowym kolejny raz trasę do egzaminu na kartę rowerową zapytaliśmy Siebie :
Czy nie ma innego rozwiązania ?
Czy po kilku dniach deszczowych zarówno uczniowie, którzy brali udział w egzaminie jak również wszystkie inne chętne dzieci nie będą miały możliwości bezpiecznej jazdy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego na wydzielonym placu ?
Odpowiedzi było kilka:
1) Szkoda zawracać sobie i innym głowę
2) Tak było wcześniej, po co więc cokolwiek zmieniać
3) Przecież przed szkołą nie ma miejsca, a nadto to na pewno dużo kosztuje- jest trudne
do sfinansowania i wykonania
4) Bez względu na wszystko powyższe, trzeba to zmienić- zawalczyć, a najlepiej rozpocząć
starania – zaproponować konkretne działanie ze swojej strony- tak też się stało.”
Nasz cel, wybór miejsca, gotowość do znalezienia i zaadaptowania zasad tworzenia , autora projektu wykonawczego, osobista gotowość do prac związanych z jego realizacją – byłyby niewystarczające gdybyśmy nie uzyskali nadzwyczajnego wsparcia konkretnych osób:
Pani Dyrektor szkoły – Izabeli Sołtysik- m.in. za akceptację inicjatywy i jej stałe monitorowanie
Pana Sołtysa wsi Głębokie – Janusza Dąbrowskiego który przekazał farbę i 2 stojaki na rowery
Pani Agnieszki właścicielki biura projektowego anytime w Rzeszowie – za opracowanie pro bono
koncepcji ogólnej i wykonawczej „Miasteczka Rowerowego”
Pana Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy – Andrzeja Pitrusa
oraz Burmistrza Wojciecha Farbańca – którzy ufundowali i przekazali komplet przenośnych znaków drogowych
Za to wsparcie materialne i niematerialne- bardzo dziękujemy. Ze swojej strony zyskaliśmy:
nowe umiejętności: organizacyjne – koordynowania działań wszystkich zainteresowanych stron
manualne- w zakresie tworzenia szablonów( znaków poziomych, linii itd)
wykonawcze- malarskie na powierzchni asfaltowej,
koncepcyjne - w zakresie :
- zaadaptowania podstawowych zasad tworzenia
miasteczek ruchu drogowego w oparciu o materiały
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
i Komedy Głównej Policji,
- wyznaczenia 3 tras w zależności od stopnia
trudności( łatwa-zielona, średnia-zółta, trudna -
czerwona)
a, dodatkowo zupełnie niespodziewanie – świeżą opaleniznę.
Otwarcie „Miasteczka rowerowego” oprócz przecięcia symbolicznej wstęgi i zamocowania baneru informacyjnego zostało potwierdzone odbyciem praktycznej jazdy rowerowej przez:
1) Pana Burmistrza Wojciecha Farbańca
2) Pana Przewodniczącego Andrzeja Pitrusa.
którzy uzyskali specjalne pamiątkowe „ Karty Rowerowe”.
Przed nami wakacje, podczas których będziemy mieli okazję pojeździć na rowerze i zwiedzać najbliższa okolicę. Nic tak dobrze nie przygotuje naszych uczniów do bycia pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego jak uzyskane i potwierdzone umiejętności w warunkach, które gwarantuje Miasteczko rowerowe.
W każdym wolnym czasie chętnych mieszkańców wsi Głębokie, gości, nauczycieli i tych najmniejszych w naszej szkole czyli przedszkolaków zapraszamy do skorzystania z tras Miasteczka rowerowego. Ze względów bezpieczeństwa, jako niezbędne uważamy odbywanie jazdy z każdorazowym użyciem kasku rowerowego ( bez względu na wiek), zalecamy również skorzystanie z rękawiczek rowerowych a dla bardzo wymagających ochraniaczy kolan.
Ewa i Wiesław Potasiewicz
4
Wycieczka na Górę Cergowską
9 czerwca 2021 roku odbyła się piesza wycieczka klas starszych na Górę Cergowską. Uczniowie dzielnie pokonali trasę na szczyt wzniesienia, poruszając się żółtym szlakiem. Nagrodą były piękne widoki z wieży widokowej we wszystkich kierunkach świata. Po zejściu z góry odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zmęczeni, ale cali i zdrowi uczniowie wrócili do swoich domów.
Wycieczka do Rymanowa Zdroju
W dniu 10.06.2021r. młodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do Rymanowa Zdroju. Głównym celem wycieczki było poznanie walorów turystycznych Rymanowa Zdroju, poznanie legend zdrojowych oraz integracja grupy.
Podążając alejkami parku, przy pięknych promieniach słońca dzieci miały możliwość utrwalenia nazw drzew, słuchały ciekawych legend związanych z uzdrowiskiem opowiadanych przez pana Adama Śliwkę. Przy akompaniamencie gitary dzieci nauczyły się piosenki o Rymanowie Zdroju.
Zwieńczeniem naszej turystycznej wycieczki było wspólne ognisko. Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone! Z pewnością powtórzymy kiedyś taką wyprawę. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i stała się bogatym źródłem wiedzy o najbliższej okolicy!
3
Dzień Mamy w przedszkolu
Archiwum Aktualności