Uczniowie klas 4-8 z naszej szkoły, wzięli udział w rocznym projekcie pod nazwą „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, koordynowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie Rzeszów. Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych, realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej.
Aby uzyskać certyfikat z projektu, nasza szkoła musiała spełnić kilka niezbędnych wymagań.
W naszej szkole został przeprowadzony cykl zajęć edukacyjnych z zakresu suszy. Uczestnikami tych lekcji byli uczniowie klas 7-8. Dzięki udostępnionym materiałom, uczniowie dogłębnie zapoznali się z tematyką wody, suszy, retencji. Mieli oni również okazję pooglądać filmy edukacyjne, kampanie społeczne na temat suszy, retencji, zagrali w grę ekologiczną, a także wypełnili udostępnione karty pracy, będące podsumowaniem omawianych zagadnień.
Uczniowie klasy 4, kształtując nawyki proekologiczne i realizując kolejne zadanie z projektu, przeszli brzegiem rzeki Wisłok w swojej miejscowości i uporządkowali teren nadrzeczny z zanieczyszczeń. Posprzątanie terenu nadrzecznego to inicjatywa, która z pewnością przyniesie wiele korzyści w różnych aspektach: edukacyjnym, wychowawczym, środowiskowym i społecznym. Takie działania nie tylko poprawią stan lokalnego środowiska, ale także przyczynią się do kształtowania świadomych, odpowiedzialnych i zaangażowanych obywateli.
Kolejnym zadaniem, zrealizowanym 9 mają br. przez uczniów, było poznanie funkcjonowania obiektu hydrotechnicznego „Zapora Wodna Besko”. Zapora wodna Besko, jak wiele innych podobnych obiektów, oferuje zwiedzającym możliwość poznania wielu aspektów związanych z hydrotechniką, inżynierią, ekologią i gospodarką wodną. Uczniowie dowiedzieli się, jak działa zapora wodna, jakie są jej główne elementy konstrukcyjne oraz jaką rolę pełni w zarządzaniu wodami.
Ostatnim zadaniem było przeprowadzenie szkolnego konkursu wiedzy „Woda źródłem życia”. Konkurs obejmował zagadnienia dla klas 6-8 związane z wodą, procesami chemicznymi i fizycznymi, biologicznymi, największymi zbiornikami wodnymi, zużyciem wody, ochroną środowiska wodnego. Test składał się z 26 pytań. Były to pytania zamknięte, jak i otwarte. Wyniki przedstawiały się następująco:
I miejsce - Gabriel Szczęsny z klasy 6,
II miejsce - Emilia Gierlicka z klasy 7,
III miejsce - Paweł Dąbrowski z klasy 8.
Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie Rzeszów.
Projekt "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" pokazał, że edukacja ekologiczna jest niezwykle ważna i skuteczna, gdy angażuje uczniów w praktyczne działania. W przyszłości warto kontynuować tego typu inicjatywy, poszerzając zakres działań i angażując jeszcze szerszą grupę odbiorców.
Joanna Tuchowska- koordynator projektu