W świątecznej atmosferze, 21 grudnia, odbyło się szkolne spotkanie wigilijne. W udekorowanej sali gimnastycznej spotkali się nauczyciele, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły. Dzień ten spędziliśmy w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Uczniowie klasy 4 i 5 przybliżyli nam znaczenie świąt Bożego Narodzenia. Był piękny taniec aniołów oraz wspólne kolędowanie. Po części artystycznej podzieliliśmy się opłatkiem i posmakowaliśmy potraw przygotowanych przez Radę Rodziców.
Spotkanie ze Św. Mikołajem w szkole
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 5 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej Szkoły.
Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał prezenty – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym dzieciom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.
I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie
Dnia 12 grudnia br. odbyła się I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie. Rada składa się z radnych wybieranych spośród młodzieży uczęszczającej do szkół na terenie gminy Rymanów. W skład Rady wchodzi 15 radnych powołanych na rok szkolny w wyborach przeprowadzonych zgodnie z zasadami wyboru władz w samorządach uczniowskich poszczególnych szkół.
Naszą szkołę reprezentowała Julia Machnik, uczennica klasy ósmej. Sesja inauguracyjna odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Rymanowie, a jej oficjalnego otwarcia dokonał przewodniczący Rady Miejskiej - Andrzej Pitrus, który powitał wszystkich zebranych i przedstawił porządek obrad. Następnie głos zabrał dr Krzysztof Buczek, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz Wojciech Farbaniec, burmistrz gminy Rymanów. Podczas posiedzenia radni złożyli ślubowanie, dokonali wyboru przewodniczącego, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarza zgodnie ze Statutem Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie. W uroczystej sesji uczestniczyli też m.in. radni Rady Miejskiej w Rymanowie oraz nauczyciele – opiekunowie radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej.
1
Akcja Pierniczki dla hospicjum
W tym roku po raz kolejny zaangażowaliśmy się w akcję „Pierniczki dla hospicjum". Od kilku lat, w grudniową niedzielę, wolontariusze rozdają przy kościołach pierniczki i zbierają pieniądze na krośnieńskie hospicjum.Do upieczenia pierników zgłosiło się kilku wolontariuszy. Przy pomocy mam i babć, udało nam się zgromadzić ponad 500 małych ciasteczek. Ale to był dopiero początek.Kolejna grupa wolontariuszy podjęła się dekorowania i pakowania pierniczków. I to był najprzyjemniejszy moment tej akcji. A ile talentów ujawniło się przy okazji!Efekt był oszałamiający. Paczki pełne pięknie udekorowanych i ozdobnie zapakowanych świątecznych ciasteczek trafiły do koszyków.3 grudnia 2023 r. przy kościele, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, kolejna grupa wolontariuszy kwestowała i rozdawała pierniczki. W tym roku udało się nam uzbierać 1 670zł.
4
Mikołaj istnieje! Wycieczka mikołajkowa uczniów klas IV-VIII
Obdarowywanie się drobnymi upominkami w mikołajki to już tradycja w wielu szkołach. My od kilku lat zrywamy z nią. Uważamy, że nie ma to jak wspólnie spędzony czas. Wspomnienia na zawsze pozostaną w naszej pamięci; tego nie odbierze nam nikt. Piosenki śpiewane w autokarze, rozmowy o wszystkim i o niczym, ciepłe spojrzenia i życzliwy uśmiech na twarzy, to najlepszy prezent, jaki można dostać od św. Mikołaja.
Każdy z nas może być Mikołajem. Wystarczy tylko chcieć. I nie musimy być wcale ani dorośli, ani bogaci aby dla swych bliskich, kolegów i koleżanek stać się Mikołajem.
O tym mogliśmy się przekonać podczas wycieczki do Krosna, która miała miejsce 7 grudnia. Film „Jak zostać Świętym Mikołajem” przypomniał nam, co tak naprawdę liczy się w życiu. Czasem wystarczy niewiele, by uszczęśliwić innych, a tym samym stać się lepszym człowiekiem.
Z kina udaliśmy się na lodowisko. Nie było łatwo, bo niektórzy wykonywali swój taniec na lodzie pierwszy raz. Ale i tu Mikołaj był obecny. Pomoc koleżeńska okazała się bezcenna.
Mamy nadzieję, że ten grudniowy dzień na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.
14
Warsztaty biblioteczne
W dniu 06.12.2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty biblioteczne pt. „Poszukiwacze skarbów" przeprowadzone przez panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie.
Na dzieci czekało mnóstwo fantastycznych niespodzianek. Na początku dzieci zamieniły się w detektywów i szyfrowały wiadomości, natepnie malowały mapę prowadzącą do skarbu. Nasi uczniowie mogli też sprawdzić się w roli Kopciuszka oddzielając ryż od kaszy. Na zakończenie zajęć pani Monika przeczytała dzieciom świąteczną opowięść o przygodach misia Wiktora.
Bardzo dziękujemy na mile spędzony czas!
1
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Jest to święto wszystkich bajkowych misiów i misiów przytulanek. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek moda na misia nigdy nie przemija. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. W naszej szkole, w klasie I i 0 obchodziliśmy dzień misia w piątek 24 listopada. Tego dnia dzieci wraz ze swoimi pluszowymi misiami zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Dzieci poznały historię święta, oglądały prezentację o znanych misiach, a także tańczyły do "misiowych" piosenek. Ten dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.
3
Andrzejki
Jest taka jedna noc w roku – noc św. Andrzeja, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Zgodnie z tradycją w tym dniu św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą magicznych znaków podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. O tym jaki zawód będę wykonywać, jakie imię będzie miał mój przyszły mąż lub żona, co czeka mnie w najbliższym czasie, przekonać mogli się uczniowie klas IV-VIII. Katalog wróżb tego dnia był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Andrzejki to nie tylko wróżby, uczniowie mogli również potańczyć przy dźwiękach skocznych melodii znanych przebojów muzycznych.
Zabawy, radości i uśmiechu było wiele. Humory wszystkim dopisywały, ale oczywiście każdy pamiętał, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa, która pozwala przenieść się w świat marzeń i fantazji.
Dzień Postaci z Bajek
27 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Postaci z Bajek. Szkolny korytarz opanowały księżniczki, myszki Minie, wróżki, minionki i wiele innych bajkowych postaci. Tego dnia na dzieci czekało wiele niespodzianek przygotowanych przez wychowawców. Były bajkowe zagadki, zadanie polegające na oddzielaniu grochu od kaszy, konkurencja muzyczna polegająca na dopasowaniu muzyki do tytułu bajki oraz wiele innych zabaw.
Podczas uroczystości nastąpiło również rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Moja ulubiona postać z bajki", do której zgłosiło się bardzo dużo uczniów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.
Cyrk "Szok"
Dnia 10 listopada gościliśmy w naszej szkole artystów z ukraińskiego cyrku „Szok”. Artyści zaprezentowali ciekawe sztuczki i triki cyrkowe. Ciekawą atrakcją były pieski i gołębie, które dzieci mogły dotknąć. Wystąpili także: wesoły klaun, „słoń”, „biały miś". Uczniowie naszej szkoły mogli spróbować swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy, co wzbudzało radość wszystkich uczestników. Występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć.
1
Długopisy 3D Laboratoria Przyszłości
Uczniowie klas 1-2, podczas zajęć komputerowych, przekonali się, że informatyka to nie tylko korzystanie z komputera. W ubiegłym tygodniu dzieci mogły wykorzystać na lekcjach długopisy 3D w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, które umożliwiły im tworzenie niezwykłych przestrzennych konstrukcji. Uczniowie byli zainteresowani, wykazując duże zaangażowanie w staranne wykonanie swoich projektów. Ćwicząc zdolności manualne, rozwijali także swoją kreatywność oraz wyobraźnię. Efekty końcowe są zachwycające, a dzieci nie mogą doczekać się kolejnych zajęć o takim charakterze.
11
Narodowe Święto Niepodległości
Czasy niewoli były bardzo trudne dla Polaków. Nie wolno było mówić po polsku, modlić się, czytać polskich książek, słuchać polskiej muzyki, wywieszać biało-czerwonej flagi. Niszczono polską kulturę i polskie tradycje. Mimo tylu zakazów, represji, Polacy nie poddali się. Polska istniała w ich sercach i umysłach. Istniała dzięki temu, że kolejne pokolenia stawały w obronie najcenniejszych wartości: języka polskiego, wiary, kultury i pamięci o tych, którzy oddali swoje zdrowie i życie w obronie Ojczyzny.
11 listopada jest szczególną datą w historii Polski. Właśnie wtedy, 1918 roku, nasz kraj odzyskał niepodległość. Z tej też okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali spektakl słowno-muzyczny pod tytułem „Pisk Białego Orła”. Podczas uroczystości przypomniane zostały 123 lata niewoli, począwszy od dnia, kiedy nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, które wypełnione były walką o wyzwolenie, aż do dnia odzyskania upragnionej niepodległości Motywem przewodnim przedstawienia był Biały Orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na odzyskanie wolności. Szczególnie urzekająca była scena uwięzienia Białego Orła przez trzy Czarne Smoki symbolizujące Rosję, Prusy i Austrię.
Było to wzruszające przeżycie dla całej społeczności szkolnej. Uroczysty apel był chwilą upamiętniającą bohaterów tamtych wydarzeń oraz podziękowaniem za ich trud i ofiarę. Gdyby nie oni, Polska mogłaby nigdy nie odzyskać wolności. Ta niezwykła lekcja historii, przywołała wiele bolesnych i tragicznych chwil, ale też skłoniła do refleksji nad przyszłością kraju, w którym żyjemy. Musimy pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, dlatego obowiązkiem każdego Polaka jest stać na straży polskiej kultury i tradycji.
5
"Czerwony Kapturek"
W piątek 3 listopada naszą szkołę odwiedził teatr z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. „Czerwony Kapturek".
Bajka wszystkim dobrze znana przypomniała dzieciom najważniejsze swoje przesłanie by zawsze być ostrożnym i nie ufać nieznajomym.
Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało i dostarczyło wiele radości.
Dzień Dyni
W piątek 3 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dyni. W zabawie uczestniczyli uczniowie klas I-III oraz dzieci przedszkolne. Podczas „ Dnia Dyni" poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Tego dnia każdy w miarę możliwości przyniósł do szkoły dynię i ubrał się na kolor pomarańczowy. „Dzień Dyni" pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Dzieci wzięły udział w licznych zabawach z udziałem dyni, m.in.: slalom dyniowy, dyniowe zawody, skoki przez dynię. Ten dzień był pełen wrażeń i radości. Na koniec dzieci mogły sobie zrobić zdjęcie w dyniowej foto-budce oraz każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, dyplom i odrobinę słodyczy w dyniowej paczuszce.
Pamiętamy o zmarłych- wyjście na cmentarz
W przeddzień uroczystości Wszystkich świętych, 31 października przedszkolaki oraz uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami odwiedzili stary i nowy cmentarz w Głębokiem.
Okres przed świętem zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich. Taki właśnie cel przyświecał naszej wycieczce.
Wychowankowie dowiedzieli się, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
Klasy starsze udały się na stary, głębocki cmentarz natomiast dzieci młodsze odwiedziły nowy cmentarz. Tam pomodliły się za zmarłych i zapaliły znicze.
Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci dużym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, która z pewnością pozostanie w ich pamięci.
Udział w akcji "Przerwa na czytanie"
23.10.2023 Postanowiliśmy kolejny raz przystąpić "Przerwy na czytanie" i do bicia rekordu w czytaniu książek. Październik w naszej szkole zawsze jest pełen książek i wydarzeń czytelniczych. W tym roku członkowie wolontariatu szkolnego pilnowali tej akcji. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że kolejny rok juz udało nam się przeprowadzić taką inicjatywę. Zaangażowanie pełne, daliśmy z siebie 100%.
3
Wycieczka klas 4-8. Dzień krajobrazu.
20 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Głębokiem, celebrując ten dzień, opuścili szkolne mury i udali się wraz z wychowawcami 19 października na wycieczkę. Miała ona na celu poznanie najbliższej okolicy, środowiska przyrodniczego, tradycji i historii naszego regionu, a także upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.
Pierwszym punktem naszej wycieczki była Izba Pamięci Regionalnej w Rymanowie. Uczniowie, dzięki uprzejmości pani Grażyny Skolarczyk, poznali historię Rymanowa zapisaną nie tylko w książkach, ale również w zbiorach, które mogliśmy ujrzeć na własne oczy. Ekspozycja obejmuje narzędzia rzemieślnicze, salę etnograficzną z wystrojem dawnej izby mieszkalnej, a także salę historyczną z eksponatami i dokumentami z historii miasta.
Bogatsi o nowe doświadczenie i wiedzę, wyruszyliśmy do Rymanowa Zdroju, gdzie czekała na nas pani Barbara Kułak z nadleśnictwa Rymanów. Wspólnie wyruszyliśmy ścieżką edukacyjną w kierunku Wołtuszowej. Pani Barbara - w trakcie wędrówki - przybliżyła uczniom historię tego miejsca, mogliśmy zobaczyć to co pozostało po dawnej wiosce, czyli chrzcielnice pochodzące z dawnej cerkwi czy kilka nagrobków. Nie zabrakło również przyrodniczych warsztatów z rozpoznawania gatunków drzew, fauny i flory naszego regionu.
Uwieńczeniem ciężkiej wędrówki było ognisko, przy którym uczniowie raczyli się pyszną kiełbaską.
Była to niezapomniana przygoda, ale także ciekawa lekcja historii naszego regionu, do której będziemy na pewno wracać - chociażby wspomnieniami.
Joanna Tuchowska
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły. W tym roku jest to dzień szczególny, ponieważ 14 października przypada 250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej.
Z tej okazji uczniowie klasy V i VI przygotowali krótki program artystyczny, aby wyrazić wdzięczność za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. W kierunku tych, którzy tego dnia obchodzą swoje święto popłynęło wiele ciepłych słów pełnych podziękowań.
Na zakończenie głos zabrała pani Izabela Sołtysik- dyrektor naszej szkoły, dziękując pedagogom, pracownikom obsługi i administracji za ich pracę oraz trud włożony w jej wykonanie, a także życząc im wielu sukcesów zawodowych, pociechy z uczniów oraz dużo wytrwałości i cierpliwości.
Pasowanie na ucznia
12 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
5
Pasowanie na czytelnika
W bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie zostali pasowani na czytelnika, dowiedzieli się co nie co o bibliotece np.jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Uczniowie posłuchali również opowieści "Franklin i książka z biblioteki". Po takim wprowadzeniu, pani bibliotekarka dokonała pasowania na czytelnika każdego z uczniów. Najmłodsi czytelnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy , następnie wypożyczyli swoje pierwsze książki.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie