Internet jest cennym źródłem informacji, zabawy i narzędziem komunikacji. Dzięki niemu możemy zdobywać wiedzę, rozwijać pasje, a także łączyć się z innymi ludźmi na całym świecie. Jednak, zwłaszcza w przypadku najmłodszych użytkowników, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Dzieci często nie zdają sobie sprawy z ryzyka związanego z nieodpowiednim korzystaniem z internetu, takim jak ściąganie niebezpiecznych gier, wysyłanie drogich SMS-ów czy spotkanie z nieodpowiednimi treściami. W związku z tym, warto edukować najmłodszych, by potrafili odpowiedzialnie korzystać z technologii.
Jednym z działań mających na celu podniesienie świadomości w zakresie bezpieczeństwa w sieci jest kampania „Klikam z głową”, skierowana do dzieci ze szkół podstawowych. Jej celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia w internecie, ale również nauczenie najmłodszych, jak ich skutecznie unikać.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w cyklu webinarów poświęconych bezpieczeństwu w sieci „Chroń swoje dane w sieci” i „Manipulacja w mediach społecznościowych”. Podczas spotkań uczniowie zapoznali się z pojęciem danych osobowych oraz dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest ich odpowiednie chronienie. Omówiono również kwestie związane z wizerunkiem w sieci, co warto publikować, a czego należy unikać, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo, jak rozpoznać potencjalne zagrożenia związane z udostępnianiem informacji nieznajomym. Uczniowie poznali zagrożenia związane z tzw. fake newsami, czyli fałszywymi informacjami, które mogą mieć poważne konsekwencje, jeśli nie zostaną odpowiednio zweryfikowane. Webinar poruszył także temat clickbaitów, czyli chwytliwych, ale często nieprawdziwych nagłówków, które mają na celu przyciągnięcie uwagi użytkowników.
Tematy dotyczące sieci omówione zostały także na lekcjach informatyki w klasach I – VIII, a uczniowie wykonali tematyczną gazetkę „Bezpieczeństwo w internecie”. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest tworzenie mocnych i unikalnych haseł oraz dlaczego warto korzystać z dodatkowego uwierzytelniania dwuskładnikowego. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia mocy swoich haseł i wymyślania trudnych do odgadnięcia haseł.
Kampania „Klikam z głową” przypomina, że korzystanie z internetu wymaga czujności i rozwagi, by w pełni cieszyć się jego zaletami, unikając jednocześnie pułapek i niebezpieczeństw.